Přejít na obsah stránky*

*

*

*

*

*

*

*

*

Naše projekty podporují:


*

*

*

*

*

*

katolické bohoslužby

Lochotínská farnost v Plzni připravuje stavbu nového kostela

V neděli 3. prosince 2017 podepsala farnost Plzeň – Severní předměstí memorandum s plzeňským biskupstvím o spolupráci na realizaci projektu „Kostel pro Lochotín“. Záměrem zdejší farnosti je, aby nový kostel na Lochotíně vyrostl během několika příštích let. 

K nedělním bohoslužbám se farnost doposud schází v Lochotínském pavilonku, který však není dostatečně velký, nepatří farnosti a nejedná se o vhodný liturgický prostor. Místo pro nový kostel bylo vybráno, ve spolupráci se zástupci Úřadu městského obvodu Plzeň 1, v Komenského ulici nedaleko tramvaje č. 1. Farnost za tento pozemek nabídla městu Plzeň jiný, který má v majetku a může být využit pro rozšíření ČOV, záměr směny byl odsouhlasen Radou a Zastupitelstvem města Plzeň. Kromě vlastního prostoru pro bohoslužbu by v objektu mělo být potřebné zázemí pro další aktivity a možnosti setkávání.

Farnost na Severním předměstí vznikla v roce 1996 a v současné době má téměř 400 členů. Velkou část tvoří rodiny s dětmi a mládež, patří do ní i jeden z největších plzeňských skautských oddílů, který navštěvuje více než 130 dětí. Přes týden nachází zázemí v malé farní budově v Komenského ulici nazývané „Domeček“, v neděli se schází v Lochotínském pavilonku, který má ve výpůjčce od města. Pro rozvíjející se farnost přestávají stávající prostory stačit. Na území farnosti je sice jeden z nejstarších plzeňských kostelů Všech svatých na Roudné, ten je však špatně dostupný, nemá dostatečnou kapacitu a navíc v památkově chráněném objektu není možné vybudovat potřebné zázemí, například místnost pro děti, které mají během bohoslužby vlastní program.

Nový kostel bude sloužit především k bohoslužbám, příležitostně se zde mohou konat například koncerty vážné hudby. V zázemí kostela se mohou setkávat skupinky mládeže nebo dospělých z farnosti. Podoba kostela se bude teprve vytvářet, musí respektovat nejen potřeby farnosti, ale i místo, na kterém bude stát.  „Chceme, aby nový kostel byl také obohacením pro sídliště, proto budeme klást důraz na estetickou hodnotu stavby a kvalitní zpracování okolního prostoru, který bude veřejně přístupný a měl by nabídnout příjemné posezení i zeleň,“ říká moderátor farnosti Dominik Valer.

Stavba je připravována také ve spolupráci a s podporou plzeňského biskupství: „Stavět kostel je třeba přesně tam, kde lidé prožívají své radosti a starosti, protože právě v něm mohou všechny tyto naše lidské záležitosti z horizontální úrovně získat i vertikalitu a dát tomu všemu smysl. A já se těším, že takové místo získá i Lochotín,“ říká plzeňský biskup Tomáš Holub.

V současné době probíhají přípravné projektové činnosti, zahájení vlastní stavební činnosti je plánováno po roce 2020 a ukončení stavby do konce roku 2025.

Kontakt: Dominik Daniel Valer OFM, 377 521 123, 731 600 097, dominik@ofm.cz

(Zdroj: Tisková zpráva Římskokatolické farnosti Plzeň – Severní předměstí, 3. 12. 2017)

 

Ilustrační obrázek

 
Březen  2018
Po Út St Čt So Ne
  
  1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
Náhodné fotografie
Zpravodaj plzeňské diecéze