Výstava Sametová revoluce v paličkované krajce

začátek akce
12. 9. 2019 17:00
konec akce
23. 2. 2020 18:00
Vikariát Plzeň-město
Zveme Vás do Národopisného muzea Plzeňska (nám. Republiky 13) na výstavu Sametová revoluce v paličkované krajce, otevřeno od úterý do neděle v čase 10.00–12.00 a 12.30–18.00 hod.

Souborná výstava prezentuje soutěžní práce žáků kroužku paličkování při 26. základní škole Plzeň  Růžovce, zhotovené ku příležitosti 30. výročí sametové revoluce. Metodou paličkování žáci ztvárnili nejen motvy související s listopadovým převratem, ale současně s tím také symboly české státnosti, prezentované v letech 2016 a 2018 v rámci krajkářských soutěží Procházka s Karlem IV a 100. výročí republiky - Květina k svátku, pořádaných Muzeem krajky Prachatice. 

Kroužek paličkování, který vznikl na 26. základní škole v Plzni - Liticích v roce 2007, navštěvují dívky od 2. až do 9. třídy, občas se přidají i chlapci. Děti se zde naučí základy paličkování, řetízek, techniku plátno a polohod. Na 2. stupni si znalosti rozšiřují podle svého zájmu a šikovnosti. Pátým rokem se děti pravidelně účastní soutěže pro mladé krajkářky, kterou pořádá Muzeum krajky v Prachaticích. Muzeum Prachatice zadává téma pro daný rok. Podmínkou účasti je namalování podvinku a upaličkování krajky. Děti mají úžasnou fantazii, je radost podporovat je v jejich tvoření.

Jak dodává autorka výstavy Lenka Raunerová: "Nápad na uspořádání výstavy se zrodil při odpolední kávě u paliček v Národopisném muzeu Plzeňska, tj. na kurzu paličkování pro začátečníky i pokročilé, které muzeum zrealizovalo na přelomu roku 2018 a 2019." Výstava proto představí také paličkované krajky, vytvořené účastnicemi tohoto kurzu dle historických podvinků ze sbírek Západočeského muzea v Plzni. Ukázková bezplatná lekce dalšího kurzu paličkování proběhne 24. září mezi 10.00 a 12.00 hod. v "Mydlárně" Národopisného muzea Plzeňska. Bližší informace ZDE

Autorka výstavy: 
Lenka Raunerová, lektorka paličkování
www.uzlik.eu
lenka.raunerova@seznam.cz

Soubory ke stažení

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás