Projekty

Biskupství plzeňské se v současnosti věnuje třem velkým projektům, které jsou spolufinancovány z dotace Evropské unie IROP (Integrovaný regionální operační program) a jiných zdrojů. Jedná se o revitalizaci katedrály sv. Bartoloměje v Plzni, revitalizaci jezuitského kostela Neposkvrněného Početí Panny Marie a sv. Ignáce v Klatovech a obnovu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Plasích.

Kostely jsou po celou dobu prací uzavřeny a veřejnosti nepřístupny. Rekonstrukce budou dokončeny v roce 2020.

Jedná se o náročné opravy, na kterých se podílí současně více firem. Musí se zohlednit technologické postupy jednotlivých prací, ale i kapacitní možnosti jednotlivých firem. Velkou část dosavadních prací proto zabralo zejména vypisování a vyhodnocování výběrových řízení. Na některé práce bylo nutné vypsat výběrové řízení několikrát. V současné době je ve stavebnictví, ale i u restaurování velký převis poptávky. Ceny stavebního materiálu i prací stále rostou, některé rozpočty, které byly připraveny k podání žádosti o dotaci, tak musely být navýšeny.

Aktuálně je nejdál rekonstrukce jezuitského kostela v Klatovech, kde je hotova již jedna strana fasády. V katedrále sv. Bartoloměje probíhají práce především uvnitř, do ateliérů restaurátorů je odvezena velká část oltářů. U vstupu do katedrály probíhá restaurování nástěnných maleb. Na podzim 2018 začala i obnova kostela Nanebevzetí Panny Marie v Plasích. I zde je odvezena velká část mobiliáře do ateliérů restaurátorů. 

Na rekonstrukce kostelů může přispět kdokoliv. Jakýkoliv finanční obnos pomůže k úspěšnému dokončení projektu. Více informací k tomu, jak pomoci, naleznete ZDE.

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás