11. ročník Plzeňského varhanního festivalu

začátek akce
11. 6. 2018 19:00
konec akce
11. 6. 2018 20:00
I tento rok připravuje obecně prospěšná společnost Ars Christiana ve spolupráci s Biskupstvím plzeňským Plzeňský varhanní festival. Posluchači se opět mohou těšit na varhanní koncerty i výstavu o varhanách. První koncert se uskuteční 30. dubna, poslední pak 11. června 2018.

Jedenáctý ročník Plzeňského varhanního festivalu otevře zahraniční host – Balazs Szabó z Maďarska, který je známým specialistou na hudbu Maxe Regera. Stane se tak 30. dubna v 19.00 v katedrále sv. Bartoloměje a na programu budou skladby Johanna Sebastiana Bacha, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Ference Liszta, Maxe Regera a maďarského varhaníka Antalffy-Zsiross Dezső. Balazs Szabó absolvoval Lizstovu hudební akademii v Budapešti, kde nyní působí jako pedagog, a Hochschule für Musik ve Würzburgu u prof. Ch. Bosserta, u kterého získal současně titul Organ Expert v oboru organologie. Hraje na varhany, klavír, cembalo a je jedním z mála hráčů na harmonium d´art. Zabývá se aktivně též restaurováním harmonií. Je laureátem několika mezinárodních varhanních soutěží a patří k nejvýznamnějším maďarským varhaníkům.

Druhým varhaníkem bude Plzeňanům již dobře známý interpret Martin Moudrý – nový regenschori katedrály sv. Bartoloměje. Koncert se uskuteční 14. května v 19 hodin. Na programu bude jeho vlastní improvizace, dále skladby Maxe Regera a Jaroslava Vodrážky. Martin Moudrý absolvoval Pražskou konzervatoř v oborech varhany, klavír a kompozice a Hudební akademii múzických umění v Praze v oboru varhany u prof. J. Popelky. Dále absolvoval postgraduální studium na Hochschule für Musik ve Würzburgu u prof. Ch. Bosserta a studoval soukromě improvizaci u prof. J. Vodrážky. Má ročně kolem 50 koncertů v Čechách a zahraničí (Německo, Itálie, Švýcarsko, Polsko ad.). Získal 1. cenu na Mezinárodní varhanní soutěži Leoše Janáčka v Brně. Pedagogicky působí na Konzervatoři Jana Deyla v Praze a je regenschorim plzeňské katedrály. Spolupracuje s mnoha významnými sólisty a hudebními tělesy.

Dále se 28. května představí Marie Pochopová – západočeská rodačka. Při studiu na Gymnáziu v Mariánských Lázních začala navštěvovat ZUŠ Fryderyka Chopina, kde studovala klavír, cembalo a varhany. V roce 2007 byla přijata na Pražskou konzervatoř do varhanní třídy prof. Jana Kalfuse. Po absolutoriu nastoupila do třídy prof. Josefa Popelky na HAMU. V letošním roce si rozšiřuje studium na Katolické vysoké škole pro duchovní hudbu v Regensburgu pod vedením prof. Heidi Emmert. Absolvovala řadu interpretačních kurzů, např. kurzy Lea van Doeselaara, Ludgera Lohmanna, Arvida Gasta, Christopha Bosserta, Edoarda Bellottiho, Tobiase Lidnera, Václava Lukse, Helmuta Frankeho, Stefana Baiera aj. Mimo jiné se věnuje interpretaci staré hudby a studiu cembala. V roce 2011 získala 2. cenu na soutěži Bachův varhanní podzim v Brně a v roce 2016 2. cenu na soutěži Nadace Bohuslava Martinů v Praze v oboru cembalo. Spolupracuje s řadou sólistů, se sbory (Pražský katedrální sbor, Smíšený sbor ČVUT) a s orchestry (např. Česká filharmonie, Plzeňská filharmonie) a od roku 2013 je stálou varhanicí Univerzity Karlovy. Stojí za projektem "Barokní varhany plzeňské diecéze", který má za úkol zmapovat vzácné barokní nástroje na tomto území. Při jejím koncertu v katedrále sv. Bartoloměje zazní skladby  Johanna Sebastiana Bacha,  Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Maxe Regera, Josefa Suka, Oliviera Messiaena a Louise Vierna.

Jedenáctý ročník Plzeňského varhanního festivalu uzavře 11. června náš přední varhaník Michal Novenko. Uslyšíte dílo Johanna Sebastiana Bacha, Johannese Brahmse, Bedřicha Martinů a Michala Novenka. Michal Novenko je varhaník, skladatel a dirigent, profesor Pražské konservatoře, studoval varhany a improvizaci u prof. J. Vodrážky a posléze u J. Guillou v Paříži. Ještě během studia získal několik soutěžních cen a uznání, především v oboru varhanní improvizace a kompozice. Koncertuje po celé Evropě, m. j. na nejstarších varhanách světa ve švýcarském Sionu, ve slavných katedrálách (Bourges, Orléans, Peterborough, Salisbury, Bamberg, Dresden, Worms, Pelplin, Palma de Mallorca, Las Palmas...) a na významných festivalech (Hamburg, Paříž, Porto, Řím, Montserrat...). Mimo Evropu koncertoval v USA, Mexiku, Izraeli a Jižní Africe. Vede též mezinárodní mistrovské kurzy (Anglie, Francie, Polsko, USA...). Bohatý fond jeho nahrávek zachycuje již přes stovku varhan. V současné době natáčí pro prestižní britské vydavatelství Priory Records, pro něž nahrál m. j. řadu vzácných historických varhan ve Španělsku a Portugalsku. Tyto nahrávky si vysloužily vynikající hodnocení ve světovém odborném tisku (BBC Music Magazine, Organists´ Review, The American Organist...). Nahrávka varhan v mallorském Santanyí získala titul „Star Recording“.

Plzeňský varhanní festival je ojedinělým a originálním projektem. Je atraktivní nejen tím, že jeho umělecká úroveň je na mimořádné úrovni a jsou vybíráni zásadně zkušení a renomovaní interpreti varhanní hudby, ale i tím, že přináší komplexní programový celek. Varhanní koncerty jsou doplněny mluveným slovem. Další složkou je i výstava o varhanách – Varhanáři na Plzeňsku. Plzeňský varhanní festival 2018 navazuje na deset předcházejících úspěšných ročníků, které se konaly za podpory města Plzně a posluchači i hudební kritici je přijali s nadšením, návštěvníci těchto akcí požadovali pokračování v dalších letech. Obecně zájem o koncerty varhanní a duchovní hudby v Plzni stále roste.

Pořadatelem je Biskupství plzeňské a obecně prospěšná společnost Ars christiana o. p. s., která má za cíl vzdělávání v oblasti kultury spojené s křesťanstvím, péči o uchování kulturních statků včetně poskytování pomoci nebo spolupráci při péči o památky vzniklé ve spojitosti s křesťanstvím (v návaznosti na předchozí činnost Sdružení přátel varhan). Dále pořádá různé koncerty a přednášky (Plzeňský varhanní festival, Adventní půlhodinky, hudební nešpory…), benefiční koncerty na podporu generální opravy varhan u františkánův Pzni, výuku a vedení gregoriánského chorálu.

Petr Blažek, Ars Christiana o. p. s., blazek@bip.cz

www.plzenskyvarhannifestival.cz

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás