Charita

Diecézní charita Plzeň

Diecézní charita Plzeň (DCHP) je účelové zařízení římskokatolické církve spadající pod Charitu České republiky, jehož posláním je pomoc lidem v nouzi bez rozdílu barvy pleti, náboženství či národnosti. Jejím ředitelem je Ing. Jiří Lodr, prezidentem Mons. František Radkovský, emeritní biskup plzeňský, viceprezidentem a spirituálem je Bc. Ladislav Lego.

Diecézní charita Plzeň zastřešuje provoz 53 registrovaných sociálních služeb, 17 dalších služeb, 2 humanitárních projektů a 7 charitních šatníků. Zaměstnává přes 460 lidí a sdružuje okolo 300 dobrovolníků spolu s dalšími stovkami, kteří se každoročně zapojují do Tříkrálové sbírky.

Statut: Církevní právnická osoba dle zákona č. 3/2002 Sb.
Zřizovatel: Biskupství plzeňské, nám. Republiky 35, 301 00 Plzeň
Adresa: Hlavanova 16, 326 00 Plzeň
IČ: 49774034
Kontakt: +420 377 221 540, +420 377 223 861, info@dchp.charita.cz 
Web: www.dchp.cz
Konto: ČSOB Plzeň 2648062 / 0300
Ředitel: Ing. Jiří Lodr, jiri.lodr@dchp.charita.cz
Prezident: Mons. František Radkovský, frantisek.radkovsky@dchp.charita.cz

Charitní dům sv. Zdislavy v Plzni, foto: Martina Řehořová/Člověk a víraDiecézní charita Plzeň byla založena v roce 1993 jako střešní organizace pro charitní práci v Diecézi plzeňské. Podstatou charitní práce obecně je ochota věnovat lidem, kteří se ocitli v nouzi, něco ze svého času, prostředků, znalostí a dovedností. Děje se tak především registrovaných sociálních služeb, které zahrnují péči o seniory, lidi bez domova, nezaměstnané, zdravotně handicapované, osoby v krizových situacích a tísni apod.

V současné době v diecézi existuje 14 Charit s vlastní právní subjektivitou: FCH Aš, OCH Bor, FCH Cheb, FCH Chodov, FCH Karlovy Vary, OCH Klatovy, FCH Kraslice, OCH Ostrov, MCH Plzeň, FCH Plzeň-západ, OCH Rokycany, FCH Stráž u Tachova, FCH Stříbro a FCH Sokolov. Dále 9 Charit bez právní subjektivity: FCH Blovice, FCH Dolní Bělá, FCH Horšovský Týn, FCH Chlum Svaté Maří, FCH Mariánské Lázně, FCH Plasy, FCH Přeštice, FCH Staňkov a FCH Zbiroh. Tyto Charity provozují celkem přes padesát registrovaných sociální služeb, dva humanitární projekty v Latinské Americe a deset charitních šatníků.

Prohlédněte si poslední výroční zprávu.

Více na stránkách www.dchp.cz
Tříkrálová sbírka, foto: Jiří Strašek

Související články

Obrázek novinky
Charita
06. 08. 2020

Charita pro Libanon: sbírka na pomoc Bejrútu

V reakci na výbuch, který ve středu 4. srpna otřásl libanonským Bejrútem a vyžádal si několik desítek mrtvých a tisíce zraněných, vyhlašuje Charita Česká republika veřejnou sbírku na pomoc lidem postiženým katastrofou. Z krizového fondu bylo prozatím uvolněno 300 tisíc Kč na bezprostřední pomoc.
Obrázek novinky
Charita
30. 07. 2020

Podpořme charitativní pomoc v Jižní Americe

DCHP dlouhodobě spolupracuje s organizacemi Charity a řeholními společenstvími v Latinské Americe, nejčastěji prostřednictvím projektu Adopce na dálku, ale také další rozvojovou pomocí (např. dostavba či rekonstrukce škol, pomoc handicapovaným dětem, kampaň pro prevenci rakoviny děložního čípku či podpora budování studní). V současnosti se naše partnerské organizace musejí vypořádávat s náporem epidemie covid-19, která dále zhoršuje situaci v chudinských oblastech, kde je velmi složité zajišťovat preventivní opatření a kde chybí prostředky na nákup ochranných pomůcek. Proto otevíráme možnost finanční podpory rozvojových projektů partnerských jihoamerických charitativních organizací formou příspěvku na transparentní účet DCHP: 277850809/0300, při převodu stačí uvést poznámku POMOC JA (tedy pomoc v Jižní Americe).
Obrázek novinky
Charita
23. 07. 2020

S nájemným po koronakrizi pomáhá charitní Sbírka pro Česko

Lidé, kteří nemají na nájem, protože v důsledku epidemie covid-19 přišli o zaměstnání nebo se potýkají s výpadkem příjmu, se mohou obrátit o pomoc na Charitu. Ta jim může na základní životní potřeby, nejčastěji právě na nájem, přispět penězi ze Sbírky pro Česko: Na vlně pomoci proti bezmoci!
Obrázek novinky
Charita
20. 07. 2020

Diecézní charita Plzeň děkuje za oxygenátory pro charitní služby v naší diecézi

Celkem šest oxygenátorů bylo darováno charitním domovům v plzeňské diecézi a jeden klatovské charitní ošetřovatelské službě. Přístroje poslouží k pomoci při dechové nedostatečnosti našim klientům-seniorům a mohou jim být nápomocné i při dýchacích obtížích způsobených nemocí covid-19 v případě, že by se k nim nákaza dostala. Oxygenátory byly pořízeny z Fondu pomoci zdravotní péči, který zřídila na začátku dubna Charita Česká republika.
Obrázek novinky
Charita
25. 06. 2020

Poděkování dobrovolníkům za ušité roušky

Diecézní charita Plzeň touto cestou srdečně a upřímně děkuje dobrovolníkům, kteří se v době vzrůstajícího šíření nákazy covid-19 zapojili do šití roušek pro charitní sociální služby.
Obrázek novinky
Charita
11. 06. 2020

Veřejná sbírka na pomoc lidem na Uničovsku

Z neděle na pondělí 8. června 2020 se Uničovskem v Olomouckém kraji přehnala blesková povodeň, která napáchala mnoho škod a postihla zejména obce Šumvald, Oskava a Dlouhá Loučka. Vedle integrovaného záchranného systému na místě pomáhaly také charity olomoucké arcidiecéze. Za účelem zajištění základních životních potřeb postižených a řešení jejich tíživé situace byla Arcidiecézní charitou Olomouc okamžitě vyhlášena veřejná sbírka.
Obrázek novinky
Charita
08. 06. 2020

Charitní šatník i potravinový výdej znovu otevřeny

Diecézní charita Plzeň znovu spustila provoz oblíbeného charitního šatníku a veřejný výdej potravinové a materiální pomoci nejchudším osobám na adrese Cukrovarská 16, Plzeň. Lidé v nouzi se tak na základě doporučenky snadno dostanou k nezbytnému ošacení nebo balíčku potravin a hygienických potřeb. Charitní šatník je přitom otevřen i široké veřejnosti, která si zde za velmi nízké ceny může vybrat z obsáhlého sortimentu oblečení, obuvi či základního vybavení do domácnosti. Obě služby byly do konce května omezeny z důvodu opatření proti šíření nákazy covid-19.
Obrázek novinky
Charita
27. 05. 2020

Charitní Job centrum ocení nezaměstnaní v těžké životní situaci

Od roku 2005 nabízí Diecézní charita Plzeň prostřednictvím Job centra pomoc dlouhodobě nezaměstnaným nebo lidem, u nichž aktuální nezaměstnanost může přecházet do závažné životní situace. Pandemie covid-19 zamíchala životními osudy v celé společnosti a o práci připravila i ty, kteří dříve s obživou problém neměli. O to více ztížila situaci mnohých lidí, jejichž postavení na trhu práce bylo znevýhodněné už před vládními nařízeními. Jak jim může Job centrum pomoci?
Obrázek novinky
Charita
22. 05. 2020

Biskup Tomáš podpořil projekt na pomoc nezletilým matkám v Peru

Diecézní charita Plzeň spustí v říjnu tohoto roku projekt Péče o nezletilé matky s omezenými ekonomickými prostředky v peruánském městě Iguitos. Na projektu spolupracuje s místní diecézní charitou. Bude se jednat o přímou hmotnou nepeněžní podporu nezletilých maminek, které strádají v chudobě a s ohledem na nemožnost vlastního příjmu jsou vystaveny dalším rizikům, jako je například prostituce. Návrh projektu podpořil jak biskup Miguel Fuertes Prieto v Iquitos, tak plzeňský biskup Tomáš Holub.
Obrázek novinky
Charita
13. 05. 2020

Diecézních charita pomohla bolívijské charitě při boji s nákazou covid-19

V druhé polovině dubna tohoto roku nás oslovila Pastorační a sociální charita Beni s prosbou o pomoc v boji s nákazou covid-19. Tato bolívijská charita spravuje zdravotnické zařízení Centrum zdraví v Trininadu a brzy po příchodu nákazy se začala potýkat s nedostatkem osobních ochranných prostředků. Diecézní charita Plzeň urychleně zaslala Pastorační a sociální charitě Beni na jejich zajištění 1 700 USD, tedy přibližně 43 700 Kč.
Obrázek novinky
Charita
11. 05. 2020

Diecézní charita pomohla s kampaní pro prevenci rakoviny děložního čípku v Bolívii

Diecézní charita Plzeň financovala 25 % kampaně Pap-test na prevenci rakoviny děložního čípku, kterou již po více než deset let uskutečňuje vždy v březnu bolívijská Pastorační a sociální charita Beni v obci Santísima Trinidad.
Obrázek novinky
07. 05. 2020

Poděkování Biskupství plzeňskému za pomoc diecézní charitě v období nouzového stavu

Diecézní charita Plzeň děkuje Biskupství plzeňskému za pomoc v náročném období nouzového stavu. Podpora biskupství odpovídala na vysoké nároky svépomocného zásobování charitních sociálních služeb ochrannými pomůckami a potřeb duchovní opory zaměstnanců i široké veřejnosti.
Obrázek novinky
Charita
04. 05. 2020

Peníze ze Sbírky pro Česko jsou připraveny pro lidi v nouzi

Diecézní charita Plzeň již má k dispozici část peněz ze stále probíhající Sbírky pro Česko: Na vlně pomoci proti bezmoci! Tato veřejná národní sbírka byla spuštěna Charitou Česká republika na konci března a je určena lidem, kteří v důsledku vládních opatření přijatých proti šíření nákazy covid-19 nemají na zajištění základních životních potřeb. V Plzeňském a Karlovarském kraji se mohou lidé v nouzi přihlásit o finanční pomoc charitním sociálním službám nebo na telefonním čísle 777 167 004.
Obrázek novinky
Charita
27. 04. 2020

Charitní rouškomat pomáhá dvakrát

Diecézní charita Plzeň spustila provoz svého rouškomatu. Nachází se v průchozí hale hypermarketu Kaufland v nákupním centru Area Bory, Sukova 23, Plzeň. Je umístěn mezi lékárnou a květinářstvím.
Obrázek novinky
Charita
16. 04. 2020

Kdo a jak může zažádat o pomoc ze Sbírky pro Česko

Ocitli jste se v nouzi a potřebujete neodkladně finanční pomoc? Sbírka pro Česko: Na vlně pomoci proti bezmoci! pořádaná Charitou Česká republika má pomoci zabezpečit základní životní potřeby lidem, kteří se v důsledku epidemie covid-19 a přijatých bezpečnostních opatřeních vlády náhle ocitli v nepříznivé životní situaci.
Obrázek novinky
Charita
14. 04. 2020

Sbírka pánské obuvi a pánského oblečení na jarní měsíce

Diecézní charita Plzeň pravidelně sváží a třídí obsah kontejnerů na darované oblečení, obuv a hračky v Plzni a okolí. Tyto věci jsou pak při takzvaném sociálním výdeji předávány z charitního šatníku lidem, kteří nemají prostředky na jejich zajištění jinou cestou. Budeme se také podílet na zajištění ošacení pro připravované stanové městečko lidí bez domova na Borských polích. V současné době však nemáme dostatek jarní obuvi a oblečení pro muže. Proto rozesíláme následující výzvu:
Obrázek novinky
Charita
07. 04. 2020

Jak je na tom Diecézní charita Plzeň s ochrannými pomůckami?

Diecézní charita Plzeň denně vyhodnocuje potřebu osobních ochranných prostředků charit v plzeňské diecézi, tedy na území Plzeňského a Karlovarského kraje. Dostupné ochranné prostředky z velkých dodávek dále distribuuje tam, kde je jich nejvíce třeba, ať už charitním službám, nebo obcím a sociálním službám dalších poskytovatelů. Díky všem, kteří se na podpoře charitních sociálních služeb za nouzového stavu dosud podíleli.
Obrázek novinky
Charita
31. 03. 2020

Slovo prezidenta Diecézní charity Plzeň klientům, především seniorům

"Zůstáváme-li ve svém nitru otevřeni Bohu, nikdy nejsme sami," píše emeritní biskup František Radkovský...
Obrázek novinky
Charita
31. 03. 2020

Charita vyhlašuje Sbírku pro Česko: Na vlně pomoci proti bezmoci!

Výpadek či snížení příjmů, ztráta zaměstnání, uplynutí lhůt kvůli omezení činnosti úřadů a riziko ztráty dávek, ale i nedostatek potravin. To je výsledek analýzy dopadů prvních 14 dní mimořádných opatření vlády, kterou prostřednictvím svých odborných poraden provedla Charita Česká republika. A na pomoc nejvíce zasaženým lidem vyhlašuje sbírku.
Obrázek novinky
Charita
30. 03. 2020

Poradna pro cizince a uprchlíky vydává upozornění pro cizince zaměstnané v ČR

Situaci cizinců na území ČR v těchto dnech komplikuje snaha některých zaměstnavatelů zbavit se za nouzového stavu odpovědnosti za zaměstnance ze zahraničí. Poradna pro cizince a uprchlíky Diecézní charity Plzeň, která tyto problémy s klienty řeší, proto vydává hned v několika jazykových variantách Upozornění pro cizince zaměstnané v ČR.

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás