Charita

Diecézní charita Plzeň

Diecézní charita Plzeň (DCHP) je účelové zařízení římskokatolické církve spadající pod Charitu České republiky, jehož posláním je pomoc lidem v nouzi bez rozdílu barvy pleti, náboženství či národnosti. Jejím ředitelem je Ing. Jiří Lodr, prezidentem Mons. František Radkovský, emeritní biskup plzeňský, viceprezidentem a spirituálem je Bc. Ladislav Lego.

Diecézní charita Plzeň zastřešuje provoz 53 registrovaných sociálních služeb, 17 dalších služeb, 2 humanitárních projektů a 7 charitních šatníků. Zaměstnává přes 460 lidí a sdružuje okolo 300 dobrovolníků spolu s dalšími stovkami, kteří se každoročně zapojují do Tříkrálové sbírky.

Statut: Církevní právnická osoba dle zákona č. 3/2002 Sb.
Zřizovatel: Biskupství plzeňské, nám. Republiky 35, 301 00 Plzeň
Adresa: Hlavanova 16, 326 00 Plzeň
IČ: 49774034
Kontakt: +420 377 221 540, +420 377 223 861, info@dchp.charita.cz 
Web: www.dchp.cz
Konto: ČSOB Plzeň 2648062 / 0300
Ředitel: Ing. Jiří Lodr, jiri.lodr@dchp.charita.cz
Prezident: Mons. František Radkovský, frantisek.radkovsky@dchp.charita.cz

Charitní dům sv. Zdislavy v Plzni, foto: Martina Řehořová/Člověk a víraDiecézní charita Plzeň byla založena v roce 1993 jako střešní organizace pro charitní práci v Diecézi plzeňské. Podstatou charitní práce obecně je ochota věnovat lidem, kteří se ocitli v nouzi, něco ze svého času, prostředků, znalostí a dovedností. Děje se tak především registrovaných sociálních služeb, které zahrnují péči o seniory, lidi bez domova, nezaměstnané, zdravotně handicapované, osoby v krizových situacích a tísni apod.

V současné době v diecézi existuje 14 Charit s vlastní právní subjektivitou: FCH Aš, OCH Bor, FCH Cheb, FCH Chodov, FCH Karlovy Vary, OCH Klatovy, FCH Kraslice, OCH Ostrov, MCH Plzeň, FCH Plzeň-západ, OCH Rokycany, FCH Stráž u Tachova, FCH Stříbro a FCH Sokolov. Dále 9 Charit bez právní subjektivity: FCH Blovice, FCH Dolní Bělá, FCH Horšovský Týn, FCH Chlum Svaté Maří, FCH Mariánské Lázně, FCH Plasy, FCH Přeštice, FCH Staňkov a FCH Zbiroh. Tyto Charity provozují celkem přes padesát registrovaných sociální služeb, dva humanitární projekty v Latinské Americe a deset charitních šatníků.

Prohlédněte si poslední výroční zprávu.

Více na stránkách www.dchp.cz
Tříkrálová sbírka, foto: Jiří Strašek

Související články

Obrázek novinky
Charita
27. 12. 2023

Tradice a solidarita se znovu spojí v Tříkrálové sbírce

Tři králové vyrazí v novém roce na koledu ve dnech 1.–14. ledna 2024. Tříkrálová sbírka navazuje na starou kolednickou tradici a v české novodobé historii ji už po 24. pořádaná Charita Česká republika. Jde o největší pravidelnou sbírkou pro potřebné u nás. V loňském roce dokonce dosáhla svého rekordu. Jak je možné do sbírky přispět? Na co jsou využívány vykoledované peníze? A co vlastně znamená zkratka K+M+B?
Obrázek novinky
Charita
17. 11. 2023

Humanitární katastrofa v Gaze. Charita vyhlásila sbírku na pomoc zasaženým civilistům

Válka mezi Izraelem a hnutím Hamás způsobila humanitární katastrofu pro civilní obyvatelstvo Pásma Gazy. V uzavřené oblasti, ze které není možné uprchnout a kde se není, kam schovat, dochází základní potřeby včetně pitné vody, potravin, léků i elektřiny. Charita Česká republika uvolnila prostředky ze svého krizového fondu a vyhlásila sbírku na pomoc zasaženým civilistům. Ti urgentně potřebují okamžitý a bezpečný přístup k základní humanitární pomoci včetně zdravotní péče. Na jejím poskytování se dlouhodobě podílí Charita Jeruzalém, která má v současnosti přímo v Gaze stovku zaměstnanců.
Obrázek novinky
Charita
17. 11. 2023

Tříkrálová sbírka hledá koledníky

Malé i velké tři krále hledá Tříkrálová sbírka, největší pravidelná celostátní sbírka na pomoc potřebným. Na koledu vyjdou ve dnech 1.–14. ledna 2024.
Obrázek novinky
Charita
06. 11. 2023

Podzimní kolo Sbírky potravin

11. listopadu se uskuteční podzimní kolo Sbírky potravin. Ta je důležitým zdrojem pro zásobování potravinových bank, v nichž je soustřeďováno jídlo pro lidi s omezenými ekonomickými příjmy. Potraviny jsou pak neziskovými pomáhajícími organizacemi a mobilními výdejnami potravinových bank distribuovány mezi lidi, kterým nezbývají prostředky k zajištění základních životních potřeb. Mezi klienty jsou například senioři žijící osamoceně, invalidní důchodci, samoživitelé, domácnosti s dětmi, kde došlo k výpadku příjmu nebo kde příjem jednoho z rodičů nestačí na pokrytí nezbytných životních nákladů.
Obrázek novinky
Charita
22. 09. 2023

Pomoc na míru: Diecézní charita Plzeň reaguje na aktuální potřeby ukrajinských uprchlíků

Od počátku vojenského konfliktu na Ukrajině se Diecézní charita Plzeň zapojila do pomoci lidem prchajícím před válkou. Masivní výdej humanitární pomoci doplňovala od února 2022 Poradna pro cizince odborným sociálním poradenstvím, v němž navázala na svou pomoc cizincům z EU i třetích zemí poskytovanou už řadu let. Diecézní charita v podpoře uprchlíků nepolevuje a naslouchá jejich aktuálním potřebám. Proto byla pomoc těmto lidem už několikrát rozšířena a upravena „na míru“ jejich situaci v ČR.
Obrázek novinky
Charita
16. 09. 2023

Charita pro Libyi zasaženou záplavami

Silné bouře způsobené cyklonem Daniel zapříčinily protržení dvou přehrad a smetly velkou část libyjského města Derna do moře. Bouře doprovázel silný vítr a náhlé přívalové deště, které způsobily rozsáhlé škody na domech a infrastruktuře. „V některých oblastech jsou podle zpráv smeteny celé čtvrti,“ uvedl Melville Fernandez, zástupce ředitele pro humanitární nouzové situace australské Charity z mezinárodního týmu. „Lidé postižení těmito povodněmi budou okamžitě potřebovat nouzové přístřeší, přístup k čisté pitné vodě, potravinám a lékům. Členové Caritas Internationalis působící v severoafrickém regionu momentálně pracují na vyhodnocení škod a na tom, aby se pomoc dostala k těm, kteří ji nejvíce potřebují.“ Podle dostupných odhadů přišly o život tisíce lidí.
Obrázek novinky
Charita
16. 09. 2023

Charita pro Maroko zasažené zemětřesením

V noci z pátku 8. na sobotu 9. září zasáhlo Maroko katastrofální zemětřesení o síle 6,8 stupně Richterovy škály. O život přišlo na 3000 lidí, zraněných jsou další tisíce, počet obětí nemusí být konečný. Finanční prostředky ze sbírky pomohou zajistit základní životní potřeby, jako je bezpečné přístřeší, teplé jídlo, voda a oblečení, případně pomohou být použity na obnovu poničených oblastí.
Obrázek novinky
Charita
15. 08. 2023

Sbírka pro Slovinsko zasažené záplavami

Charita Česká republika vyhlašuje sbírku na pomoc záplavami zasaženému Slovinsku. Záplavy v prvním srpnovém týdnu postihly více než dvě třetiny země. O život přišlo pět lidí, mnoho domů bylo zcela zničeno nebo poškozeno. Voda zdemolovala také veřejnou infrastrukturu, silnice, mosty či železnici, na mnoha místech k výpadkům dodávek vody a elektřiny. Odhadovaná škoda činí 500 milionů eur. Charita Česká republika uvolňuje peníze ze svého krizového fondu, zřizovaného na pomoc při mimořádných událostech a náhlých katastrofách, a prosí o příspěvek do sbírky, jíž podpoří Slovenska karitas (Charitu Slovinsko), která v postižených oblastech pomáhá od začátku krize. Všem dárcům Charita děkuje za solidaritu.
Obrázek novinky
Charita
30. 06. 2023

Sbírka pro Komunitní centrum Dotek Oblastní charity Klatovy

Oblastní charita Klatovy aktuálně usiluje o zajištění finančních prostředků pro vybavení svého Komunitního centra. Svůj projekt proto přihlásila do výzvy ČSOB pomáhá regionům. Podle úspěšnosti sbírky přidá ČSOB k vybraným penězům určitý bonus. Čím více klatovská charita vybere, tím vyšší bonus na svůj záměr od ČSOB dostane.
Obrázek novinky
Charita
16. 06. 2023

Senioři z Domova sv. Alžběty mají Motivaci – klíč k umění žít i tvořit

Motivace – klíč k umění žít i tvořit je název další výstavy, která vznikla z děl vytvořených během ergoterapeutických dílen v Domově sv. Alžběty, který provozuje Diecézní charita Plzeň. Aktivizační činnosti zde vede Eva Vyškovská, která je zároveň autorkou konceptu prezentované časosběrné expozice. Přináší vhled do tichého osobního prostoru lidí většinou přesahujících hranici 90 let věku. Výstava je k vidění do 26. srpna v 1. patře Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje ve Smetanových sadech 2.
Obrázek novinky
Charita
31. 03. 2023

Před Velikonocemi opět zabečí Daránek, aby pomohl splnit dětská přání

Blíží se Velikonoce a s nimi přichází Daránek, aby pomohl vyplnit dětské sny, zejména tam, kde bývá bytem nouze a hrozí strádání. Charita Česká republika proto znovu ohlašuje dobročinnou kampaň, jejíž výtěžek pomůže zejména nejmenším a nejzranitelnějším, tedy především dětem z chudých rodin.
Obrázek novinky
Charita
17. 03. 2023

Jarní sbírka Daránek

Daránek je celostátní sbírka, která je organizována od roku 2021 Charitou České republiky. Podporuje charitativní zařízení a služby starající se o děti. Podpořeny mohou být například azylové domy pro matky s dětmi, nízkoprahové kluby pro děti, volnočasové aktivity dětí ze sociálně slabého prostředí, služby pro děti handicapované, případně mohou být finanční prostředky využity na podporu práv dětí. Část sbírky může připadnout i na přímou podporu rodin s dětmi v nouzi.
Obrázek novinky
Charita
24. 02. 2023

Rok charitní pomoci uprchlíkům z Ukrajiny na území plzeňské diecéze

Rok po invazi ruských vojsk na Ukrajinu byl pro Charitu rokem služby a překonávání mnohých výzev. Charita na území Diecéze plzeňské okamžitě začala pomáhat lidem, kteří kvůli válce opustili své domovy a hledali bezpečný azyl. Náročnost služby těmto potřebným vyplývala i z jejich množství. Do Plzeňského kraje, který se spolu s Karlovarským krajem rozkládá na území diecéze, totiž přišlo nejvíce uprchlíků v přepočtu na obyvatele. Od spontánní pomoci prostřednictvím materiálních a potravinových sbírek podporovaných velkou solidaritou české společnosti přešly některé charity vybavené dostatečným zázemím v průběhu roku k systematické pomoci, jejímž cílem je dobrá integrace uprchlíků do české společnosti.
Obrázek novinky
Charita
22. 02. 2023

Z inspekční cesty za rozvojovými projekty Diecézní charity Plzeň v Peru

Na přelomu listopadu a prosince 2022 uskutečnil vedoucí Střediska rozvojové spolupráce Diecézní charity Plzeň Pablo Chacón Gil inspekční cestu po Peru. Cílem bylo na místě ověřit fungování projektů Adopce na dálku a AMMERE – Péče o nezletilé matky s omezenými ekonomickými prostředky, na kterých diecézní charita spolupracuje se zdejšími pomáhajícími organizacemi. Pablo Chacón osobně navštívil řadu chudých dětí a nezletilých matek v jejich domácnostech a střediska pomoci, kde spolu s místními partnery hledal způsoby, jak zvyšovat kvalitu poskytované péče.
Obrázek novinky
Charita
14. 02. 2023

Děkujeme za rekordně štědrou Tříkrálovou sbírku

Letošní Tříkrálová sbírka znovu ukázala, že lidé si umí být vzájemnou oporou. Výtěžek na území Diecéze plzeňské, tedy na území Plzeňského a Karlovarského kraje, překonal o více než 850 tisíc korun minulý, dosud nejštědřejší ročník. Díky úžasnému výsledku budou moci být naplněny záměry pomoci, které si koledující organizace vytkly před začátkem sbírky. Je to dobrá zpráva pro charity a klienty jejich služeb a také pro další potřebné, jež jsou podporováni ve farnostech či školách. Na vynikajícím výsledku mají podíl zejména obětaví koledníci a vedoucí tříkrálových skupinek, kteří v dosud nejhojnějším počtu vyrazili požehnat domácnostem písmeny K+M+B.
Obrázek novinky
Charita
07. 02. 2023

Katastrofální zemětřesení v Turecku a Sýrii: Charita Česká republika vyhlašuje sbírku na pomoc

V reakci na katastrofální zemětřesení, které zasáhlo v noci z 5. na 6. února jihovýchodní Turecko a Sýrii, vyhlašuje Charita Česká republika sbírku na pomoc lidem v zasažených oblastech. Charita Česká republika je připravena okamžitě pomoci. Lidé v místě potřebují okamžitou humanitární pomoc. Charitní síť již spouští pomoc přímo na místě.
Obrázek novinky
Charita
07. 01. 2023

Na svátek Tří králů společně v Plzni koledovali biskup, hejtman a primátor

Koleda Kraje + Města + Biskupství proběhla podobně jako o dva dny dříve v Karlových Varech za účasti čelních představitelů také v Plzni. Plzeňský biskup Tomáš Holub koledoval spolu s hejtmanem Plzeňského kraje Rudolfem Špotákem a primátorem města Plzně Romanem Zarzyckým.
Obrázek novinky
Charita
05. 01. 2023

Tři králové z Kraje + Města + Biskupství koledovali v Karlových Varech

Ve středu 4. ledna koledoval biskup Tomáš Holub ve společnosti hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka a primátorky Karlových Varů Andrey Pfeffer Ferklové na magistrátu města a krajských úřadech. Tři králové v doprovodu malých koledníků navštívili úřad práce, krajské ředitelství policie, hasičský záchranný sbor a svou cestu zakončili na Krajském úřadu Karlovarského kraje.
Obrázek novinky
Charita
02. 01. 2023

Začala Tříkrálová sbírka. Je novoroční nadějí pro potřebné.

Zpívání koled, žehnání domácnostem, tři králové, kteří přinášejí radostnou novinu o narození Spasitele, a dary na podporu charitní pomoci lidem v nouzi, ohroženým sociálním vyloučením. To vše charakterizuje největší pravidelnou celonárodní Tříkrálovou sbírku, která na začátku ledna proběhne ve svém 23. ročníku. Tříkrálové skupinky budou koledovat ve dnech 1.–15. ledna 2023. Na starý kolednický zvyk navázala od roku 2001 Charita Česká republika a v Diecézi plzeňské (Plzeňský a Karlovarský kraj) se loni vykoledovalo přes 6 milionů korun. Budou lidé s dobrým srdcem stejně štědří i letos?
Obrázek novinky
Charita
21. 11. 2022

Hledají se koledníci pro Tříkrálovou sbírku

Charita hledá nové koledníky, vedoucí kolednických skupinek a nová kolední místa pro blížící se Tříkrálovou sbírku.

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás