Charita

Před Velikonocemi opět zabečí Daránek, aby pomohl splnit dětská přání

Publikováno
31. 3. 2023
Charita
Blíží se Velikonoce a s nimi přichází Daránek, aby pomohl vyplnit dětské sny, zejména tam, kde bývá bytem nouze a hrozí strádání. Charita Česká republika proto znovu ohlašuje dobročinnou kampaň, jejíž výtěžek pomůže zejména nejmenším a nejzranitelnějším, tedy především dětem z chudých rodin.

Symbolem kampaně Daránek dětem je divotvorný beránek, který dokáže plnit dětská přání. „Jaro je plné čerstvé energie. Voní novým začátkem. Proto je do tohoto období vhodné načasovat kampaň na podporu těch, kteří jsou na začátku své životní cesty a nemají zrovna dobrou startovní pozici,“ říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika.

Kampaň trvá od 3. dubna do 20. května 2023. Odehrává se především ve virtuálním prostředí. Můžeme se těšit na televizní a rozhlasové spoty, bannery a plakáty vyzývající dárce k finanční podpoře projektu.

Prostředky, kterými lidé „na Daránka“ přispějí, budou vynaloženy na zařízení, služby a projekty pomáhající dětem v nouzi. To znamená na azylové domy, nízkoprahová denní centra, volnočasové aktivity dětí a mládeže, služby pro děti s handicapem a podporu práv dětí. Nepůjde tedy o individuální adresnou podporu konkrétních dětí, ale o podporu péče o ně.

Příklady, kde vybrané peníze pomáhají a ještě pomohou, naleznete na stránkách www.daranek.cz. Letošním heslem je: Daránek pomáhá dětem, aby to ti nejmenší měli co nejlehčí.

„Je potřeba si uvědomit, jak zásadní roli hraje kvalitní dětství pro kvalitní život,“ dodává ředitel Lukáš Curylo.

V minulém roce byla díky podílu pro plzeňskou diecézi ze sbírky pořízena houpačka pro zahradu Domova pro matky s dětmi v tísni v Havlovicích. Domov provozuje Diecézní charita Plzeň. Letos budou v Diecézi plzeňské dary věnované Daránkovi využity na obnovu kuchyňských spotřebičů a výbavy pokojů v Domově sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni, ten provozuje Oblastní charita Klatovy.

O způsobu darování

Novinkou letošního ročníku Daránka je směrování darů podle územního principu. Veškeré dary poputují na transparentní sbírkový účet Charity Česká republika 44665522/0800 u České spořitelny. Každé oblasti (arcidiecézi či diecézi) byl přidělen specifický variabilní symbol, který identifikuje, do jakého regionu bude dar připsán:

Diecéze plzeňská: VS 91193 (Diecézní charita Plzeň)

QR kód plzeňské diecéze:

Daránkova historie

Výzva „Daránek dětem“ vznikla v roce 2021 jako celocharitní projekt s cílem diverzifikovat zdroje příjmů, využít velikonočního/jarního období a oslovit dárce sympatizující s potřebnými dětmi. Daránek má ambici stát se vedle Tříkrálové sbírky dlouhodobým celoročním projektem, s hlavní kampaní situovanou do jarního období.

První ročník byl silně ovlivněn pandemií covid-19 a v loňském roce (2022) byla kampaň zcela přehlušena válkou na Ukrajině, která bohužel stále pokračuje, se všemi negativními dopady na životy lidí u nás. Přesto pevně věříme, že letos bude Daránkova jarní sbírka na pomoc dětem úspěšná.

Kontakt pro média:
Celá ČR:
Jan Oulík, tiskový mluvčí, e-mail: jan.oulik@charita.cz, tel.: +420 603 895 984
Diecéze plzeňská:
Petr Šimek, PR, tiskový mluvčí, e-mail: petr.simek@dchp.charita.cz, tel.: +420 731 433 017

Soubory ke stažení

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás