Generální vikář

Generální vikář je nejbližším spolupracovníkem biskupa s toutéž výkonnou mocí a je bezprostředně nadřízen jednotlivým oddělením biskupské kurie. Je povinen předávat biskupovi zprávu o hlavních záležitostech, které kurie vyřizuje, a nejednat proti jeho vůli a úmyslům. V jeho úřadě generálního vikáře je soustředěna personální agenda kněží.

P. Mgr. Jakub Holík, generální vikář Diecéze plzeňské

P. Mgr. Jakub Holík byl s účinností od 1. září 2019 jmenován dekretem č. j. 2308/2019 a na základě kánonu 475 CIC generálním vikářem Diecéze plzeňské.

P. Jakub Holík se narodil 5. listopadu 1971 v Brně a vyrůstal v rodině se třemi sourozenci. Po absolvování základní školy a gymnázia, kde maturoval v roce 1990, se přihlásil ke studiu teologie. Absolvoval nejdříve Teologický konvikt v Litoměřicích a v roce 1991 byl vyslán ke studiu na Papežskou lateránskou univerzitu v Římě.

V roce 1996 byl vysvěcen v Brně na jáhna a nastoupil na základní vojenskou službu do Hranic na Moravě. 28. června 1997 byl brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem vysvěcen na kněze a stal se farním vikářem ve farnostech Čebín, Veverská Bítýška a Lažánky u Tišnova.

V roce 1999 přijal výzvu ke vstupu do Duchovní služby armády ČR a stal se na 6 let vojenským kaplanem ve Vyškově a Moravské Třebové. 6 měsíců prožil s vojáky na misi SFOR v Bosně.

V září 2005 z armády odešel a stal se farářem v Jimramově, Dalečíně a Sulkovci na Žďársku. V roce 2010 se místem jeho služby stalo město Třebíč, kde pracoval jako farář u baziliky sv. Prokopa, 4 roky vykonával službu školního kaplana na místním Katolickém gymnáziu a 5 let vedl také druhou třebíčskou farnost na Jejkově.

Po 9 letech v Třebíči byl požádán biskupem Tomášem Holubem o službu generálního vikáře plzeňské diecéze, do které nastoupil 1. září 2019.

 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás