Josef Haydn: Sedm slov Vykupitelových na kříži

začátek akce
14. 4. 2019 17:00
konec akce
14. 4. 2019 19:00
Vikariát Plzeň-město
Komorní smyčcový orchestr Quattro Corde a plzeňské biskupství vás zvou na velikonoční koncert. Na Květnou neděli, 14. dubna od 17.00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Plzni.

Vystoupí orchestr Quattro Corde a dirigent Jiří Kubík.
Promluví biskup Tomáš Holub.

Zpráva Josepha Haydna (Vídeň, březen 1801)

Je to již asi 15 let, co mě vyhledal páter španělského města Cadiz, který mě poprosil, abych zkomponoval instrumentální doprovod (hudbu) k sedmi slovům Ježíše na kříži. Tehdy bylo zvykem, každoročně během období půstu, provést v katedrále v Cadizu oratorium, kde se na zesílení dojmu prováděly rozsáhlé přípravy. Stěny, okna a sloupy chrámu byly vždy potaženy černým suknem a pouze jedna, ve středu chrámu zavěšená velká lampa osvětlovala svatou temnotu. V poledne byly uzavřeny všechny dveře do chrámu a tehdy začala hrát hudba.

Po vhodné předehře vystoupil biskup na kazatelnu, odříkal jedno ze sedmi slov a nařídil přemýšlet o něm. Jakmile dokončil proslov, sestoupil z kazatelny a poklesl před oltářem na kolena. Tato přestávka byla vyplněna hudbou. Biskup vystoupil a opět sestoupil z kazatelny podruhé, potřetí atd., pokaždé po dokončení řeči začala hrát hudba.

Tomuto uměleckému ztvárnění musela být přizpůsobena má skladba. Nebyl to zrovna lehký úkol, neunavit posluchače, vzhledem k tomu, že se jednalo o sedm po sobě následujících adagio, z nichž každé mělo trvat asi 10 minut, a brzy jsem zjistil, že se nemohu svazovat předepsanou délkou.

Hudba byla původně bez textu a v této verzi byla také vydána. Teprve později mě přiměli k tomu, abych připojil text tak, aby oratorium „Sedm slov spasitele na kříži" nyní poprvé mohlo vyjít v nakladatelství pánů Breitkopfa a Hártela v Lipsku, jako plnohodnotné dílo, a co se týče vokální hudby, vzniklo tak dílo zcela nové.

 

Soubory ke stažení

velikost: 1 100 KB
Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás