Představení Křížové cesty bl. Maria Borzagy

začátek akce
25. 5. 2019 15:30
konec akce
25. 5. 2019 17:00
Vikariát Plzeň-sever
Slavnostní představení knížky 'Křížová cesta a meditativní růženec s P. Mariem Borzagou, OMI' se uskuteční 25. května 2019 od 15.30 na faře v Plasích.

Přítomni budou také vyjímeční ilustrátoři: Bětka, Lojzík, Dáša, Josífek, Johanka, Toník, Terka, Janek, Anežka, Kubík, Hanička, Vašík, Markétka, Bětka, Zuzanka, Linda, Terka, Pepíček, Eliška, Magdalenka, Lucinka, Honzík, Janička, Martínek... děti a mladí z farnosti a okolí, kteří do tohoto díla přispěli svými obrázky.

Mario Borzaga se narodil 27. srpna 1932 v Tridentu. V 11 letech vstoupil do nižšího semináře a ve 20 letech do Kongregace misionářů oblátů P. Marie Neposkvrněné. V 25 letech byl vysvěcen na kněze. 2. července 1957 odjíždí spolu s první skupinou italských misionářů na misie do Laosu. Ve svém Deníku šťastného člověka a ve své bohaté korespondenci popisuje svou životní a duchovní cestu, stejně jako obtížný život misionáře v zemi, kde probíhá komunistická partyzánská válka.  

Ke konci roku 1958 začíná působit u křesťanské komunity národu „hmong“ v malinké vesničce Kiucatiàm. Navštěvuje rodiny, přijímá a léčí nemocné, kteří se denně ve velkém počtu scházejí u jeho dveří. 24. dubna 1960 se za ním po mši vydává několik hmongů, aby ho poprosili o návštěvu jejich vesnice di Pha Xoua, vesnice vzdálené 3 dny pěší chůze od Kiucatiàm. 

V pondělí 25. dubna se P. Mario v doprovodu svého mladého katechisty Paul Thoj Xyooj vydávají na cestu, ze které se už nikdy nevrátí. Ani následné pátrání nepřinese žádnou odpověď. Svědectví shromažďovaná hned od počátku, ale i ta, která se objevila v posledních měsících, se shodují v tom, co se vždy vědělo: oba byli zavražděni komunistickou partyzánskou skupinou „Pathet Lao”.

„Pochopil jsem své povolání: mám být šťastným člověkem, a to i ve své snaze ztotožnit se s ukřižovaným Kristem. Kolik utrpení ještě zbývá, Pane? Jen ty sám to víš a, pokud jde o mě, fiat voluntas tua v každém okamžiku mého života. Jestli chci být jako Eucharistie dobrým chlebem, který mají jíst mí bratři, jejich božským pokrmem, musím nutně nejprve projít smrtí na kříži. Nejprve oběť a pak radost z toho, že se mohu rozdat svým bratřím z celého světa; pokud se ale rozdám, aniž bych nejdřív prošel obětí a vytříbil se v ní, dám svým bratřím hladovějícím po Bohu jen sebe samého, cár člověka, kus pekla; jestliže ale přijmu svou smrt ve spojení s Kristovou smrtí, budu svým bratřím svýma vlastníma rukama rozdávat právě Ježíše. A tak se po mně nechce, abych se vzdal sám sebe, ale abych spíš v sobě posílil všechno to, co ve mně trpí, co ve mně může být obětováno ve prospěch duší, které mi Ježíš dal, abych je miloval.“
(P. Mario Borzaga,17. listopad 1956)

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás