Výstava Církev a pivo

začátek akce
31. 5. 2019 10:00
konec akce
25. 8. 2019 18:00
Vikariát Plzeň-město
Zdánlivě nesourodá témata církev a pivo si klade za cíl zmapovat výstava, která připomene, že pivo mělo v životě církve již od počátku velice důležitou úlohu. Výstavu můžete navštívit 31. května až 25. srpna od úterý do neděle mezi 10. a 18. hodinou v Muzeu církevního umění plzeňské diecéze.

Po všeobecném historickém úvodu a představení vztahu piva a církve ve světě se výstava zaměří na regionální církevní pivovarnictví.

Ač až do počátku 17. století probíhaly ostré disputace o tom, zda je chmelový mok nápoj božský či ďábelský, patřily mnohé církevní řády k průkopníkům ve vaření piva. Plzeňský kraj nebyl výjimkou. Klášterní pivovary v Kladrubech, Stříbře, Albrechticích, Dožicích či Horažďovicích patří k nejstarším na území ČR. Jednotlivé církevní řády působící v minulosti na území Plzeňského kraje často směle soupeřily v pivovarnictví s panskými i měšťanskými pivovary. Mezi nejproslulejší řády v tomto směru patřili benediktini, johanité, křížovníci s červenou hvězdou. Zdatní pivovarníci však byli i jezuité.

Do dnešních dnů se dochovaly různé předměty připomínající tuto zapomenutou kapitolu církevní historie.
Jedná se o množství listinného materiálu, ale i trojrozměrných předmětů. Závěr výstavy připomene, že dnes je u nás církevní pivovarnictví opět živým fenoménem a připomene významnou tradici plzeňského piva ve Vatikánu.
Výstava vzniká ve spolupráci s Muzeem šumavského pivovarnictví v Dešenicích.
Autoři výstavy: Mgr. Luděk Krčmář  a Jan Jirák

Soubory ke stažení

velikost: 85 KB
Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás