Slavnosti chleba v Městě Touškově

začátek akce
20. 9. 2020 15:00
konec akce
20. 9. 2020 18:00
Vikariát Plzeň-sever
Srdečně Vás zveme v neděli 20. září na Slavnosti chleba, které proběhnou v odpoledních hodinách na Kostelním náměstí v Městě Touškově. Přijďte ochutnat chleby ze dvou různých pecí.

Mnozí z vás si určitě vzpomenou na loňské zářijové pečení chleba na faře v Městě Touškově, v původní farní peci z roku 1746. Byl to slunečný den plný očekávání, zda pec půjde roztopit a zda upečený chleba bude chutný. O to větší to byla euforie, když se vše povedlo dle očekávání a vynesli jsme společně s panem farářem Gajduškem pecen farního chleba zadělaný a upečený panem Seberou. Začalo se krájet a mazat a v podvečer již nezbyl ani krajíček. Kůrka farního chleba byla křupavá a voněla po uhlíkách, lidem chléb chutnal. 

Mysleli jsme si, že tato akce byla natolik výjimečná, že ji není možno zopakovat. Rozhodl to však za nás biskup plzeňské diecéze, Mons. Tomáš Holub, který nás pozval spolu s panem farářem a Petrem Komancem na plzeňské biskupství a nechal se slyšet, že by rád v tomto pokračoval, a dokonce se podílel na nákladech. Sdělil, že cílem je otevřít církev veřejnosti a lidem, o což dlouhodobě usiluje. Po návratu a spolkovém sezení bylo rozhodnuto. Zkusíme to znovu a akce se bude nově jmenovat SLAVNOSTI CHLEBA, neboť to slavnost opravdu byla.      

Během jednoho roku od prvního zatopení v peci se na nás obrátilo několik místních občanů s tím, že mají v domě také pec z dřívějších dob. Děkujeme za to a víme, že tu máme několik pecí připravených do budoucna! Přijali jsme nabídku místního občana z Újezdské ulice, který chce zkusit zatopit a upéct chléb v jeho vlastní peci, kterou sám opravil. A protože pan Sebera je srdcařem starých pecí, neváhal a nabídku na roztopení další pece s jiskrami v očích přijal. Na přání majitele však bude pečení probíhat jen v komorní sestavě.  Avšak vy, návštěvníci slavností, nebudete ochuzeni, neboť budete moci jako první ochutnat žitný chleba pečený tradičním způsobem v této staré peci a porovnat jej s chlebem pečeným na faře.    

Místní fara má krásnou vstupní halu, která bude při slavnostech vyzdobena vyšívanými obrazy, neboť zde bude probíhat vernisáž obrazů Radovana Ďuriše, touškovského občana. Radovan je původem ze Slovenska, ale již 8 let žije v Městě Touškově. Zejména jeho zdravotní stav ho přivedl k tradiční ruční práci, a to ke křížkovému vyšívání. Tuto práci pamatuje Radovan od své maminky a v dnešní době je již spíše raritou.  Vyšívání jako takové je známé údajně od pravěku a existuje spousta vyšívacích technik. Radovan bude při své první vernisáži vyšívat právě rozpracovaný obraz. Ukáže nám postup práce a svá dosavadní díla, která mají až 100 tisíc křížků v jednom obrazu.

Kateřina Duchková, Spolek Náš Touškov          

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás