Vzpomínka na zaniklé obce Chodovska

začátek akce
8. 8. 2020 17:00
konec akce
8. 8. 2020 17:30
Vikariát sokolovský
V rámci svatovavřinecké pouti proběhne v sobotu 8. srpna od 17:00 vzpomínkový akt u Smolnického kříže na Bílé vodě. Cílem setkání je zachovat v živé paměti zničenou vesnici a připomenout její živé i zemřelé obyvatele.

Prakticky na dosah od Chodova se po stovky let rozkládaly dvě vesnice, jejichž život byl pevně spjatý s naším městem. Ve dvacátém století však byly obě zničeny důlní činností a dnes je nepřipomíná v krajině nic.

První písemná zmínka o Smolnici pochází z roku 1356. Německé jméno vesnice, Pechgrün, je spojováno se sběrem a zpracováním smůly, německy Pech. Největší počet obyvatel ve Smolnici byl zaznamenán při sčítání v roce 1930, kdy zde žilo 749 obyvatel.

Stará Chodovská vznikla v době německé kolonizace v 13. století asi dva kilometry severozápadně od Chodova a jednalo se převážně o ves sedláků a chalupníků. Na počátku 20. století zde žily téměř tři stovky obyvatel

Osud obou vesnic se začal naplňovat v 60. letech 20. století. Doly, které potřebovaly úložiště pro gigantické množství nadložních jílů a zeminy z lomu Jiří, zahájily výkup stavení a vesnice se začaly pomalu vylidňovat.

V místech bývalé Smolnice je dnes rozlehlá výsypka, jež změnila ráz zdejší krajiny k nepoznání. Na místě Staré Chodovské jsou částečně navíc kalištní jezera.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás