Hudba v diecézi

Svatá Ludmila 1100 let - oratorium Antonína Dvořáka

začátek akce
4. 9. 2021 19:00
konec akce
4. 9. 2021 21:00
Divadlo J. K. Tyla ve spolupráci s Biskupstvím plzeňským vás zve na koncert pod záštitou plzeňského biskupa Tomáše Holuba. Koná se v sobotu 4. září od 19:00 na Nové scéně DJKT v Plzni.

Vstupenky k zakoupení v předprodeji DJKT,
na webových stránkách www.djkt.eu
a na Plzeňské vstupence.

V pořadí třetím oratorním dílem Antonína Dvořáka je Svatá Ludmila. Oratorium pro sóla, sbor a orchestr, Op. 71, napsal autor v období od 17. září 1885 do 30. května 1886 na český text Jaroslava Vrchlického.

Námět oratoria pojednává o období z raných českých dějin, kdy pohanství bylo střídáno křesťanstvím. Libreto sestává ze tří částí: Na nádvoří hradu mělnického, V lesích berounských, V chrámu velehradském. V první části přichází na Ludmilin hrad v Mělníku poustevník Ivan, který přesvědčuje pohanský lid o jediném Bohu. Ve druhé části Ivana vyhledá kněžna Ludmila, která se chce nechat pokřtít. Také dojde k setkání s Bořivojem, který se do Ludmily zamiluje a je ochoten přistoupit na křesťanství, pokud ji tím získá za ženu. V třetí části probíhá obřad na Velehradě, kde Ludmila s Bořivojem přijímají křest od biskupa Metoděje.

V oratoriu se střídají pasáže dramatické s lyrickými, velkolepé s intimními. Kromě sólových hlasů se výrazně uplatňuje sbor. V závěru díla Dvořák zhudebnil historický chorál Hospodine pomiluj ny, který zahajuje třetí část v podobě slavnostního pochodu a zakončuje celé oratorium jako velkolepá fuga.

Poprvé byla Svatá Ludmila uvedena na hudebním festivalu v Leedsu 15. října 1886 pod vedením samotného autora. Publikem byla přijata vstřícně, avšak odborná veřejnost kritizovala zejména přílišnou délku díla, libreto s problematickým překladem přes němčinu do angličtiny a český námět, anglickému publiku poněkud vzdálený. Další dvě představení, pro něž Dvořák skladbu výrazně zkrátil, proběhla v Londýně 29. října a 6. listopadu 1886. V Praze byla uvedena poprvé 25. února 1887 koncertně v Národním divadle, přičemž orchestr řídil opět sám skladatel.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás