Synoda

Zahájení diecézní fáze Biskupské synody mší svatou v katedrále sv. Bartoloměje

začátek akce
17. 10. 2021 10:00
konec akce
17. 10. 2021 11:00
Zahájení diecézní fáze Biskupské synody se uskuteční v neděli 17. října v 10:00, kdy bude v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje slavena mše svatá.

Biskupská synoda „Za synodální církev: společenství, spoluúčast a poslání“
Ve dnech 9.–10. října bude ve Vatikánu zahájena biskupská synoda, která bude mít – poprvé v historii – tři fáze: diecézní, kontinentální a všeobecnou.

Spočívat bude v konzultacích a rozlišování. Jak zdůrazňuje sekretář Synody kardinál Mario Grech, jde o to, aby se do celého procesu více angažoval Lid Boží. „Proces rozhodování začíná v církvi vždy nasloucháním, protože jedině tak lze pochopit, jak a kam chce Duch vést církev.”

Zahájení diecézní fáze Biskupské synody se uskuteční v katedrále sv. Bartoloměje v neděli 17. října v 10:00. Tato fáze bude ukončena předsynodálním shromážděním v dubnu 2022. Cílem této fáze je konzultace Božího lidu, proto sekretariát biskupské synody zašle přípravný dokument doplněný dotazníkem a Vademecum s návrhy pro konzultace v každé místní církvi. Tato fáze bude ukončena předsynodálním shromážděním na jaře 2022.

Příspěvky pak budou zaslány biskupské konferenci. Biskupové po období rozjímání vypracují syntézu, která bude zaslána generálnímu sekretariátu synody. Po získání podkladů bude vypracováno první Instrumentum laboris, které bude v září 2022 zveřejněno a rozesláno místním církvím. Tím začne druhá fáze, kontinentální, která je naplánována od září 2022 do března 2023, a jejím úkolem bude vést dialog o Instrumentum laboris. Na závěr bude vypracován dokument, který bude v březnu 2023 zaslán generálnímu sekretariátu, na jehož základě bude následně vypracováno druhé Instrumentum labori, zveřejněné v červnu 2023. Synodální proces vyvrcholí v říjnu 2023 shromážděním biskupů v Římě.
(Jindřích Fencl)

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás