Varhanní koncert prof. Jana Hory

začátek akce
3. 9. 2022 17:00
konec akce
3. 9. 2022 18:00
Vikariát tachovský
V sobotu sobota 3. září od 17:00 srdečně zveme na varhanní koncert prof. Jana Hory. Koncert se uskuteční v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Tachově.

JAN HORA (nar.1936)
patří k našim nejvýznamnějším varhaníkům a varhanním pedagogům, který vychoval již několik generací dalších vynikajících umělců v oblasti interpretace varhanní hudby.

Vystudoval Pražskou konzervatoř ve třídě prof. J. B. Krajse, hudební fakultu AMU ve třídě prof. Dr. Jiřího Reinbergera a vzdělání si rozšířil ještě na Franz-Liszt-Hochschule ve Výmaru u prof. J.-E. Köhlera. Již při studiu se zúčastnil mezinárodních varhanních soutěží, kde m.j. se stal laureátem Mezinárodní bachovské soutěže v Gentu v Belgii (1958) a Mezinárodní bachovské soutěže v Lipsku (1964). Koncertoval v USA, Japonsku, Německu, Švýcarsku, Rakousku, Holandsku, Belgii, Itálii, Španělsku, Dánsku, Norsku, Švédsku, Maďarsku, Rusku, Ukrajině, Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Ázerbájdžánu, Gruzii, Arménii. Na mezinárodních varhanních festivalech účinkoval v Göttingen, Bruselu, Stockholmu, Brémách, Pražském jaru, v Bratislavě nebo Košicích. Spolupracuje s mnoha špičkovými orchestry (Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, SOČR a další – řada nahrávek Janáčkovy Glagolské mše (ČF dir. Václav Neumann, Sir Charles Mackerras, Státní filharmonie Brno František Jílek).

Na Pražské konzervatoři vyučoval 1965–2016, na hudební fakultě AMU zároveň 1977–2014, od 1995 jako profesor varhanní hry. V současné době působí na katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity v Hradci Králové.

Často je zván do porot mezinárodních varhanních soutěží – ARD v Mnichově, Mezinárodní bachovská soutěž ve Freibergu, v Erfurtu, soutěž M. Regera v Hamm, Ljubljana, Pražské jaro, Brno, Soutěž mladých varhaníků v Opavě.

Horův repertoár zasahuje do všech stylových epoch se zvláštním zaměřením na českou varhanní tvorbu. Nahrál Brixiho varhanní koncerty s PKO, souborně varhanní skladby A. Dvořáka, J. B. Foerstera, L. Janáčka, B. Martinů, M. Kabeláče a A. Háby a staré české mistry J. Zacha, K. B. Kopřivu a J. K. Kuchaře.
Působí také jako hudební kritik a editor varhanních skladeb (Janáček, Kabeláč).

PROGRAM:

  • Johann Sebastian Bach (1685-1750) Fantasie c moll BWV 562
  • Johann Sebastian Bach Chorálová předehra "O Mensch, bewein´dein´Sünde gross" BWV 622
  • Arthur Honegger (1892-1955) Fuga a chorál
  • Darius Milhaud (1892-1974) Dvě preludia
  • Olivier Messiaen (1908-92) Mysterium Nejsvětější Trojice - část 6.
  • Josef Leopold Zvonař (1824-65) I. sonáta f moll op. 3 ( I.Patetico, II.Chorál, III.Fuga)
  • Jiří Teml (nar.1935) Noe (Biblický příběh č. 2)

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás