Noc kostelů byla letos ještě úspěšnější než v loňském roce

Publikováno
28. 5. 2010

Biskupství plzeňské podruhé zorganizovalo v Plzni a na území plzeňské diecéze akci Noc kostelů. Po loňském úspěchu, kdy kostely prošlo přes 10 000 návštěvníků, se do akce zapojila řada dalších kostelů v Plzni a na různých místech plzeňské diecéze - na území Plzeňského, Karlovarského a Středočeského kraje. Akce má ekumenický rozměr, a proto kromě katolických kostelů se odehrává i v modlitebnách a sborech několika křesťanských církví.

Celkově v Plzni se letos do akce zapojilo 15 kostelů a v plzeňské diecézi 40 kostelů a modliteben.

Poprvé se třeba akce uskutečnila v Chebu, Klatovech, Ostrově nad Ohří, Dýšině, Zbirohu a v řadě dalších míst.

Oblíbenou novinkou letošního ročníku Noci kostelů v Plzni byl velice vyhledávaný návštěvníky Poutnický pas, do kterého mohli zájemci sbírat razítka jednotlivých kostelů. Razítka byla exkluzivně pro tuto akci navržená plzeňským umělcem Petrem Kutkem. Jednotlivá razítka znázorňují vždy nějaký architektonický nebo umělecký prvek z interiéru nebo exteriéru kostela, který návštěvníci formou hry mohli vyhledávat během své návštěvy v chrámu. Ti, kteří navštívili všechny kostely, obdrží jako odměnu na Biskupství plzeňském Certifikát poutníka.

Programy na jednotlivých místech připravovaly týmy dobrovolníků. Účastníci akce si mohli vybírat z více než 270-ti různorodých programů, jak duchovních, tak kulturních: koncertů, komentovaných prohlídek, výstav, workshopů, představení a bohoslužeb.

Zajímavou změnou, která vypíchla krásu katedrálního interiéru, bylo její osvětlení barevnými reflektory, které vytvořilo působivou atmosféru, jako kulisu k prezentovaným programům zvlášť, když v ní zazněly tóny chrámové hudby.

Mezi zajímavostí včerejší akce lze uvést zpřístupnění nejen míst obvykle nepřístupných, jako krypty, sakristie, klenotnice, křížové chodby a mnoho dalších, ale zvlášť možnost nahlédnutí do kostelů , ke kterým není přístup, kvůli jejich zchátrání v době totality. Mezi ně patří kostel sv. Barbory ve Všekarech (bývalý chrám horníků) a kostel Navštívení Panny Marie ve Skokách u Žlutic (kdysi proslavené poutní místo).

Poprvé se během Noci kostelů otevřel také prostor Památníku obětem zla - Meditační zahrady s kaplí sv. Maxmiliána Kolbeho, kde v nočním osvětlení zazněly jazzové skladby. Vůbec během akce se kostely prolínaly různé žánry a nejen duchovní hudby. Tak bylo třeba v kostele sv. Martina a Prokopa, kde vystoupení hudebníků dovršilo Blues session.

Otevřenými kostely, modlitebnami a sbory celé plzeňské diecéze prošlo na druhém ročníku akce Noc kostelů na 16 000 návštěvníků.

K půlnoci předali organizátoři za slavnostního potlesku Certifikát poutníka šesti nadšeným poutníkům, kteří za noc navštívili všech 15 kostelů. Mezi vyznamenanými byli: Ema a Ján Slaninovi z Plzně, Jana Plaňanská z Plzně, Pavel Kouble z Plzně, Tereza Holzmanová a Luboš Protivínský z Plzně. Na všechny další poutníky čeká Certifikát poutníka, který obdrží na Biskupství plzeňském po nasbírání chybějících razítek.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás