Prohlášení biskupa Františka k pokusu o výtržnickou akci v katedrále

Publikováno
20. 5. 2010

Prohlášení plzeňského biskupa Mons. Františka Radkovského k výtržnictví v katedrále sv. Bartoloměje v rámci festivalu ANYMOUS PERFORMANCE XI. Plzeň dne 20.5.2010, kdy se aktéři tohoto festivalu, vydávající se za studenty na exkurzi, pokusili před oltářem předvést "kontroverzní osahávavací akci v kostele", jak ji sami nazvali v programu festivalu.

"Jsem pobouřen chováním aktérů festivalu Anymous Performance v katedrále sv. Bartoloměje ve čtvrtek 20. 5. 2010. Ačkoliv přišli jako návštěvníci katedrály na údajnou exkurzi, chovali se zde naprosto nepřípustným způsobem, který je v hrubém rozporu s charakterem katedrálních prostor. Zároveň také porušili i přes upozornění zákaz fotografování v katedrále a odmítli uposlechnout výzvy průvodkyně k opuštění prostoru.

Pokud zde chtěli organizátoři festivalu provozovat jakoukoliv jinou akci, než je v chrámových prostorách běžné, bylo základní slušností i povinností vyžádat si souhlas vlastníka, což je v tomto případě Římskokatolická farnost u sv. Bartoloměje v Plzni, Františkánská 11.

Mrzí mě, že tento typ „kultury“ dostal finanční a tím i morální podporu Statutárního města Plzeň i Plzeňského kraje a byl tak spolufinancován z peněz všech daňových poplatníků.

Myslím si, že v době, kdy morální úroveň společnosti k lítosti všech slušných lidí klesá, takovéto aktivity ke zlepšení stavu nepřispějí. Stejně tak si myslím, že uškodí i snahám města Plzně o získání titulu Evropské hlavní město kultury 2015.

Pokud účastníci chtěli performancí vyjádřit kritiku církve v souvislosti s pedofilním chováním některých kněží, mohli se obrátit přímo na mě či jiné církevní představitele a nemuseli volit kontroverzní a konfrontační způsob. V žádném případě se nebráníme otevřenému rozhovoru a diskusi na toto téma."

Mons. František Radkovský

plzeňský biskup církve římskokatolické

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás