Tomáš Thon a Marek Eben vystoupí v katedrále v rámci varhanního festivalu

Publikováno
31. 5. 2010

Třetí ročník Plzeňského varhanního festivalu uzavře v pondělí 31. května v 19.00 v katedrále sv. Bartoloměje cyklus skladeb pro varhany pod názvem JOB od Petra Ebena. Na varhany bude hrát Tomáš Thon a o umělecký přednes se postará Marek Eben.

Kniha Job je jednou z nejvýznamnějších částí Starého zákona, pojednání o utrpení a bolesti, které v minulosti již inspirovalo řadu umělců - sochařů, malířů nebo básníků. Roku 1990 byla Petru Ebenovi za tento varhanní cyklus udělena Národní cena Československé republiky. Job patří k vrcholným Ebenovým dílům a v širším kontextu k dílům, jimiž autor vepsal trvalou stopu do varhanní literatury.

MAREK EBEN

se narodil v roce 1957 v Praze. Vystudoval hudebně dramatický obor pražské konzervatoře. Po ukončení školy působil v Divadle Vítězslava Nezvala v Karlových Varech, pak v divadle na Kladně a od roku 1983 do 2002 byl členem pražské Ypsilonky. Kromě herecké práce se zabývá také hudbou, je výhradním autorem písní skupiny Bratří Ebenů, napsal hudbu k filmům Bizon, Hele on letí, Kaštan pro štěstí a je autorem hudby a textů zhruba ke dvěma desítkám divadelních her. Je moderátorem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a dlouhodobě spolupracuje s televizí jako moderátor různých programů.

TOMÁŠ THON

(*1962) je absolventem Akademie múzických umění v Praze a Conservatoire National Rueil-Malmaison v Paříži. Díky dvojímu studiu se zasazuje o uvádění francouzské hudby u nás a české hudby v zahraničí. Z jeho bohatých uměleckých aktivit lze jmenovat například členství v soutěžních porotách (Česká republika, Itálie), vedení varhanních kurzů (Polsko, Rakousko, USA), založení a pořádání Mezinárodního varhanního festivalu barokní hudby v Opavě, nahrávky pro český, polský, moldavský a francouzský rozhlas, CD (Supraphon, Studio Matouš). Jako stipendista Českého hudebního fondu studoval varhanní dílo Petra Ebena pod vedením autora a za interpretaci jeho skladeb byl ČHF i oceněn. Spolupracoval s legendárním francouzským trumpetistou Mauricem André. V současné době vyučuje varhanní hru na

Církevní konzervatoři Opava a pro vlastní nakladatelství ARTTHON zpracovává staré tisky barokní varhanní hudby. Koncertně vystupoval v mnoha zemích Evropy, Alžírsku a USA.

Další informace ke stažení – www.volny.cz/artthon; http://www.musicologica.cz

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás