Kostel v Ostrově n. Ohří získal relikvii bl. Jana Pavla II.

Publikováno
21. 10. 2011

V sobotu 22. října při mši sv. v 10.00 bude na oltář farního kostela sv. Michaela v Ostrově nad Ohří slavnostně umístěna schránka s relikvií bl. Jana Pavla II. Jedná se o kousek mešního roucha Jana Pavla II. s kapkou jeho krve a jde o jeho první relikvii umístěnou v Čechách.

Pro ostrovský kostel relikvii vyprosil u Stanislava Divisze, dlouholetého sekteráře minulého papeže a nyní arcibiskupa krakowského, P. Wojciech Pelowski, který v Ostrově působí jako farní vikář. Na přání biskupa Františka Radkovského bude v brzké době podobná relikvie bl. Jana Pavla II. uložena také v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje. První relikvie Jana Pavla II. v ČR byla slavnostně vnesena letos při svatováclavské vigilii do katedrály v Olomouci.

Jan Pavel II. se narodil 18. května 1920 ve Wadowicích v Polsku jako Karol Wojtyla, papežem byl zvolen 16. října 1978, zemřel 2. dubna 2005.  Jeho plně žitý pontifikát trval 27 let. Poprvé od počátku 16. století se stal papežem duchovní nikoliv italského původu. Knězem byl od roku 1946, biskupem od rocku 1958 a krakowským arcibiskupem od roku 1964. V roce 1967 byl jmenován kardinálem. V Polsku zažil komunistický režim, věděl tedy velmi dobře, co znamená a jak funguje. Jako papež se účinně zasazoval o lidská práva. Navštívil opakovaně Československo a Českou republiku. 12. listopadu 1989 slavnostně prohlásil za svatou Anežku Českou. Stalo se tak v římské bazilice sv. Petra za účasti mnoha tisíců Čechů, mezi nimiž byli též poutníci z Ostrova.

Jan Pavel II. zemřel 2.dubna 2005 a při jeho beatifikaci, která proběhla 1. května 2011, byl určen k slavení jeho památky 22. říjen.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás