Postní almužna 2012

Publikováno
9. 3. 2012

Během postní doby mají věřící v ČR opět možnost návratu k starobylé postní tradici – almužně. Takto získaná finanční částka pak pomůže lidem v nouzi v daném místě.

Pastorační akce s názvem Postní almužna bude zahájena na Popeleční středu 22. 2., případně o 1. neděli postní 26. 2., a potrvá do konce postní doby.

Podstatou akce je, že člověk do malé papírové schránky vloží obnos přibližně ve výši ceny požitku, který si odřekl. Lidé tak budou moci to, co si odřekli během postu, věnovat v podobě peněžité postní almužny na pomoc potřebným. Tyto dary církev použije prostřednictvím Charity ČR na pomoc lidem v nouzi a na podporu charitního díla.

Například dítě, které se vzdá bonbónu nebo žvýkačky, dá do pokladničky tři koruny, dospělý za cigaretu ušetří pět korun. Tyto finance jsou poté použity na charitativní potřeby. „Obdobné akce duchovní formace a doprovodného prožívání duchovní obnovy prostřednictvím staré postní praxe se pořádají již mnoho let v Anglii, Belgii, Německu, Rakousku, dokonce i v Polsku a na Ukrajině,“ vysvětluje ředitel Charity ČR Oldřich Haičman.

Ke konci postní doby věřící odevzdají svoji almužnu ve schránkách zpět do kostela. Sběr postních schránek od věřících se uskuteční podle pokynů místního duchovního správce.

„Tato cesta duchovního prožitku je zvláště vhodným nástrojem pro rodiny při prožívání postní doby s dětmi. Je mnoho cest, jak se uskromnit ve svých potřebách a prospět tím nejenom druhým, ale také sami sobě. Je v tom skrytý hluboký sociální rozměr křesťanské víry,“ uzavírá olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner.

Dobrovolná duchovní formace věřících s názvem Postní almužna je pořádána s pověřením České biskupské konference. Letos  jde v pořadí již o čtvrtý ročník této akce, která se roku 2009 uskutečnila pouze v brněnské a olomoucké diecézi. Biskupové Čech, Moravy a Slezska tuto akci podpořili na svém plenárním zasedání 19.-20. ledna 2010.

Postní schránky byly letos vytištěny v nákladu 65 000 kusů. Některé Charity však mají jejich ještě zásobu z loňského roku.

Půst trvá od Popeleční středy 40 dnů (neděle se nepočítají) a končí Velikonočními svátky. Ty letos připadají na 8. dubna (Zmrtvýchvstání Páně) a následující dny.

Podrobnosti a aktuality o akci jsou uvedeny na webových stránkách www.postnialmuzna.cz.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás