Ohlédnutí za Nocí kostelů v plzeňské diecézi 1.6.2012

Publikováno
3. 6. 2012

Počty kostelů a účast na akci

Čtvrtý ročník akce v Plzni a na území plzeňské diecéze zorganizovalo Biskupství plzeňské.  Akce získala ekumenický rozměr a zapojilo se do ní kromě církve římskokatolické dalších 8 církví.

Oproti loňskému roku, kdy se zapojilo 94 kostelů a modliteben, letos jejich počet stoupl na 130. Tak se do chrámů mohli podívat i zájemci na mnoha nových místech. Stejně jako v minulých letech se akce těšila veliké přízni návštěvníků, kterých přišlo navzdory proměnlivému počasí na 25 000, z toho v samé Plzni kolem 13 000.

K dispozici bylo celkem kolem 650-ti různorodých programů, jak duchovních, tak kulturních: bohoslužeb, koncertů, komentovaných prohlídek, výstav, workshopů, divadelních představení, programů pro děti, zpřístupnění obvykle zavřených míst a mnoha dalších. Programy na jednotlivých místech připravovaly týmy dobrovolníků.

Den dětí

Protože se letošní akce konala přesně na Mezinárodní Den dětí, na mnoha místech začala dřív jak obvykle. V Plzni organizátoři připravili hry a workshopy a hlavně MOZAIKU NOCI KOSTELŮ - hru nejen pro děti. A tak se mnoho zájemců vydalo na pouť ke kostelům, kde se nacházely Poutnické schránky, aby po vyluštění kódu z otázek našli svůj poklad.

V katedrále při této příležitosti biskup František Radkovský prosil o zvláštní požehnání pro rodiny s dětmi a přimlouval se za všechny, kteří prožili bolest ze ztráty svého dítěte.

Průběh akce

Signálem pro oficiální  zahájení Noci kostelů bylo vyzvánění zvonů v 18:00 hodin ve všech kostelech, kde se konala akce. V katedrále sv. Bartoloměje pozdravili účastníky Noci kostelů jak Mons. František Radkovský, biskup plzeňský, tak primátor Plzně Mgr. Martin Baxa.

Už nejen v Plzni, ale také na Rokycansku, Jesenicku, Čistecku a Manětínsku a Kralovicku byly k dispozici Poutnické pasy. Obsahovaly informace o jednotlivých kostelech, jejich historii, poloze a hlavně o programu, který se v nich odehrával během Noci. Do pasu se mohla sbírat památeční razítka z navštívených míst. V Plzni ti, kteří navštívili 10 a více kostelů, získali Certifikát poutníka. Během večera a noci vystavili organizátoři přes 40 Certifikátů.

Akce měla jiný nádech ve městech, kde byla veliká návštěvnost a jiný charakter v menších obcích. Tam to bylo většinou společenské setkání, na kterém vznikl prostor pro povídání a nabídka občerstvení.

Na většině míst akce končila modlitbou za města a obce. Noc kostelů se stala nejen příležitostí k tomu, aby se lidé seznámili s kulturními památkami, ale také nabídla možnost setkání, sdílení a zastavení na cestě životem pro hledání jeho smyslu. Organizátoři slibují, že budou i nadále připravovat další ročníky Noci kostelů.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás