Unikátní skleněný basreliéf v arciděkanském kostele v Domažlicích 18.5.2013

Publikováno
8. 5. 2013

V sobotu 18. 5. od 18.00 v arciděkanském kostele na nám. Míru v Domažlicích požehnal biskup František Radkovský skleněný basreliéf Nanebevzetí Panny Marie, vytvořený podle projektu sklářské výtvarnice Vladimiry Tesařové. Jedná se o jednu ze dvou největších skleněných plastik tohoto typu v ČR (vedle retabula oltáře v kostele v Dobré Vodě). Práce na reliéfu trvaly přes rok, reliéf je udělán ze skla dvou barev: modré a medové. Váží asi 4 tuny, vysoký 4.65 m. Arciděkanskému kostelu jej věnoval anonymní dárce.

Výtvarnice Vladimíra Tesařová již vystavovala v Japonsku, USA, Itálii a v Kanadě. Vytvořila velké skleněné plastiky pro bankovní domy v Praze (Komerční banka na Malostranském náměstí, Česká spořitelna ve Vodičkově ulici). Pro poutní kostel svatého Vintíře v šumavské osadě Dobrá Voda vytvořila skleněný oltář, při jehož tvorbě navázala na sklářskou tradici Šumavy.

Utajený dárce věnoval kostelu unikátní dílo

(Domažlický deník 20.5.2013)

 Interiér arciděkanského kostela v Domažlicích zdobí nové umělecké dílo působivý skleněný basreliéf o váze čtyř tun. Kostel ho získal díky dobrotě sponzora, který si však ve vší skromnosti přál zůstat v anonymitě.

„Tento člověk obdivoval dílo výtvarnice Vladimíry Tesařové, zejména její skleněný oltář v kostele v Dobré Vodě, a přál si, aby podobný její výtvor mohlbýt i v domažlickém kostele," vysvětlil domažlický farář Miroslaw Gierga.

Skleněný basreliéf je nejvyšší plastikou svého druhu v České republice a jeho vytvoření zabralo umělkyni celý rok. „Pomáhal mi můj manžel, sama bych to nezvládla, jde o nesmírně náročnou práci," prozradila Vladimíra Tesařová, která vystavovala v Japonsku, USA, Itálii a v Kanadě a vytvořila i velké skleněné plastiky pro bankovnídomy v Praze. „Zvolila jsem tradiční formu, takovou, která je prověřena staletími. Nikdy bych neudělala nic moderního, čím bych vnucovala svoji osobní vizi, to do kostela nepatří. Snažila jsem se dílo nijak nerušit svým egem, jsem koneckonců jenom prostředník," dodala.

Čtyřtunový basreliéf zobrazuje scénu nanebevzetí Panny Marie a byl instalován v kapli svaté Barbory, což vzhledem k jeho rozměrům a hmotnosti nebyl snadný úkol. Plastika byla slavnostně odhalena v pátek v podvečer, kdy ji před zraky věřících požehnal plzeňský biskup František Radkovský. Padlo mnoho slov díků a farář Gierga prohlásil, že si přeje, aby toto nádherné dílo oslovilo ty, kteří se k němu přijdou pomodlit, stejně jako turisty, kteří zavítají do Domažlic. „A vůbec každého, kdo dokáže vidět krásu," dodal.

„Je to překrásné dílo, podle mého teď asi nejkrásnější v celém kostele," prohlásila návštěvnice a věřící Jaroslava Špotáková. „Máme krásně a bohatě zdobený kostel, ale z tohoto kousku čiší především čistota a jednoduchost a tak by to podle mě mělo být," vysvětlila.

Vladimíra Tesařová na závěr poznamenala, že basreliéf ještě není nasvícen, do páteční Noci kostelů se o to však postará profesor Jiří Černý, který nasvěcoval kostely i v Římě.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás