Večer pro klášter Chotěšov 3.8.2013

Publikováno
16. 7. 2013

3. srpna 2013 se v rámci akce Večer pro klášter Chotěšov již pojedenácté otevřou brány chotěšovského kláštera veřejnosti. „Když jsme se skupinou mladých nadšenců v roce 2002 pořádali první z Večerů pro klášter Chotěšov, nikoho nenapadlo, že si akce najde své nezastupitelné místo mezi akcemi v Plzeňském kraji, “ vzpomíná Pavel Říha, předseda pořádajícího občanského sdružení Chotěšovská vlna.

Také letos je pro příchozí připraven bohatý kulturní program. Ten nabídne jak odborné přednášky a historický šerm, tak divadlo a koncerty hudebních skupin. Na hlavním podiu vystoupí například skupiny Znouzectnost, Slepá kolej, Sebevrány či Démophobia. „Programem, který je velice rozmanitý, chceme areál celého kláštera oživit. Prioritou pro nás je, aby se tato ohrožená stavba dostala do povědomí lidí, aby se o jejím neutěšeném stavu mluvilo, aby klášter alespoň jednou za čas ožil ruchem dřevěných zbraní, hudbou a smíchem lidí, v neposlední řadě pak chceme získat finanční prostředky pro údržbu a opravy ohrožené památky“, přibližuje Pavel Říha účel akce.

Odborné přednášky budou letos v režii Ing. arch. Jana Soukupa a Mons. Emila Soukupa, kteří seznámí posluchače s původním kostelem v areálu kláštera a pohovoří na téma řeholní řády v katolické církvi.

Dále budou všem návštěvníkům umožněny unikátní prohlídky míst, která jsou během roku očím veřejnosti skryta, jako jsou např. gotická sklepení v nejstarší části kláštera, letos poprvé včetně budovy prelatury, dále pak historické krovy konventu kláštera a odpadní štola, která je součástí dobového systému kanalizace pod celým areálem kláštera. Zpřístupněn bude samozřejmě celý konvent, který láká zvláště na zrekonstruovanou fresku od Františka Julia Luxe, klášterní kostel a nádherně zdobenou kapitulní síň, kde se bude odehrávat také část programu. Bohatou historii této památky připomenou oživené prohlídky, návštěvníci v nich budou moci nahlédnout do období založení kláštera, husitských válek nebo do období druhé světové války a komunistické totality, kdy v prostorách kláštera sídlila armádní posádka.

V předních zahradách bude po celou dobu trvání akce probíhat dobový řemeslný trh, prezentace terapeutických center, domácí kavárna s domácími zákusky, hry pro děti a mnoho dalšího.

Záštitu nad akcí převzal biskup plzeňský Mons. František Radkovský. Finančně akci podpořil Magistrát Města Plzně a Plzeňský kraj.

Všechny potřebné informace včetně časového harmonogramu naleznete na webu www.vecerproklaster.cz nebo na profilu akce na facebooku.

 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás