Vánoční strom pro Vatikán letos pochází z plzeňské diecéze

Publikováno
9. 12. 2013

Vánoční strom, který od 5. prosince stojí na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu a který bude slavnostně rozsvícen v pátek 13. prosince, je letos mimo jiné i symbolem česko – německého přátelství. Smrk pochází z České republiky, vyrostl na Domažlicku nedaleko hraničního přechodu Folmava v plzeňské diecézi. Papeži Františkovi však strom věnovala bavorská pohraniční obec Waldmünchen.

Smrk je 60 let starý, vysoký25 metrů a váží přes 7 tun. Nákladnou přepravu na trase1250 kilometrů zajistila obec Waldmünchen. Na generální audienci u papeže Františka a následné rozsvícení vánočního stromu dorazí v pátek 13. prosince skupina 250ti poutníků z německé i české strany společně s řezenským biskupem Rudolfem Voderholzerem a plzeňským biskupem Františkem Radkovským. Biskup Radkovský také strom v 16.00 na Svatopetrském náměstí slavnostně rozsvítí.

„Skutečnost, že vánoční strom pochází z české strany, ale jeho přepravu zajišťuje strana německá, i to, že jej doprovázejí do Vatikánu společně čeští i němečtí poutníci, symbolizuje obrovský pokrok v česko – německých vztazích a spolupráci. Uvědomme si, že na místě, kde smrk zapustil své kořeny a vyrostl, byla ještě před necelým čtvrtstoletím nepropustná železná opona,“ říká biskup František Radkovský. „Važme si toho, že nic takového už neexistuje, že se můžeme svobodně pohybovat a stýkat se se svými přátel a příbuznými, i když mluví jiným jazykem a žijí v jiné zemi.“

Vánoční strom dodává do Vatikánu podle tradice od roku 1982 každým rokem jiná země. Z Waldmünchenu už jednou strom připutoval v roce 1984, strom z České republiky stál ve Vatikánu v roce 1999. Pocházel tehdy z Beskdy z okolí obce Morávka u Frýdku – Místku.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás