Festival Živé Skoky 2014 opět oživuje poutní místo od 5.7. až do Vánoc

Publikováno
4. 6. 2014

Již posedmé je po celé léto otevřen veřejnosti poutní kostel Navštívení Panny Marie v bývalých Skokách u Žlutic v Karlovarském kraji. Kostel, stojící dnes na odlehlém místě v opuštěné krajině, ožívá díky spolku Pod střechou a dalším dobrovolníkům v rámci každoročního projektu Živé Skoky. Každý den v červenci a v srpnu bude kostel přístupný denně od 9 do 18 hodin. Návštěvníci si během této doby mohou kostel prohlédnout i s výkladem průvodce, a to doslova od sklepa až po půdu. Součástí prohlídky budou také dvě výstavy:

Zapomenutá zjevení fotografky Heleny Kalendové dokumentují pozapomenutá místa mariánských zázraků. Deník z cesty do Compostely písničkářky a malířky Martiny Trchové je autentickým výtvarným záznamem autorčina putování.

Nezůstane ale jen u zpřístupnění vzácné barokní památky. Jako každý rok i letos zde proběhne cyklus benefičních koncertů. Vstupné na koncerty je dobrovolné a slouží přímo k obnově místa.

Z programu Živých Skoků 2014:

V sobotu 5. července se ve 20:30 kostel rozezní chvalozpěvy, které mají svůj původ ve francouzské klášterní komunitě v Taizé. Krom duchovního zážitku návštěvníky jistě uchvátí také působivé noční osvětlení kostela.

Hned další den, v neděli 6. července, bude následovat tradiční hlavní skokovská pouť ke svátku Navštívení Panny Marie s podtitulem Českoněmecká pouť porozumění. Mši svatou, která začne procesím v 10:00, bude celebrovat opat tepelského kláštera Zdeněk Filip Lobkowicz OPraem. Během mše zazní Missa in C od Franze Josepha Aumanna v podání Kolegia pro duchovní hudbu. Po poutní mši přijde na řadu kolem poledne posezení u stánků s občerstvením a s nabídkou suvenýrů, jakož i komentovan&a acut e; prohlídka kostela.

Sobota 19. července bude patřit velké osobnosti české písničkářské scény. Vystoupí Oldřich Janota, druhá polovina večera bude patřit neméně zajímavé polské dvojici SOL ET LUNA, interpretující hudební inspirace a texty dávných civilizací, tak jak to svého času činili legendární Dead Can Dance.

Další sobotu, 26. července, proběhne ve Skokách Festival písničkářů.

Přemysl Rut, písničkář, muzikolog a muž mnoha dalších uměleckých profesí, představí ve Skokách svébytný písničkářský žánr - mariánské písně. Jiří Smrž je čerstvým držitelem andělského ocenění svého aktuálního alba Kořeny a zcela právem bývá nazýván českým Bobem Dylanem. Slávek Klecandr a jeho kapela OBOROH skvěle a osobitě propojuje píseň s vírou a víru s písní.

V sobotu 9. srpna vystoupí ve Skokách bluesman z Oklahomy Lee Andrew Davison. V jeho podání a v podání jeho doprovodného souboru zazní černošské spirituály a gospely.

Hudební program letošních Živých Skoků vyvrcholí v sobotu 23. srpna koncertem Vzpomínka na Zuzanu Navarovou. Pražská písničkářka Martina Trchová a brněnský kytarista Adam Kubát se představí v pořadu věnovaném tvorbě předčasně zesnulé zpěvačky, textařky a skladatelky Zuzany Nava rové, velké osobnosti české folkové scény.

Není-li uvedeno jinak, budou koncerty ve Skokách začínat v 18:00.

Během léta a podzimu slouží skokovský poutní kostel Navštívení Panny Marie zároveň svému hlavnímu, duchovnímu účelu. Díky rektorovi Akademické farnosti ČVUT P. Vladimíru Slámečkovi se zde konají poutní mše v těchto dnech:

20. července, neděle – Pouť ke cti P. Marie Karmelské

17. srpna, neděle – Nanebevzetí Panny Marie ve Skokách

14. září, neděle – Pouť k trpící Matce, stojící pod křížem svého Syna

19. října, neděle – Misijní neděle ve Skokách

2. listopadu, neděle – Dušičková pouť (Součástí liturgie bude Requiem pro defuncto in c moll J. M. Haydna v podání Kolegia pro duchovní hudbu a dalších umělců v rámci projektu Europamusicale - Musica Sacra).

30. listopadu, neděle – Adventní pouť

24. prosince, středa – Vánoční pouť (tradiční půlnoční mše svatá)

Za podporu aktivit ve Skokách je na místě poděkovat Karlovarskému kraji, městu Žlutice, Nadaci Život umělce, Nadaci Český hudební fond a městu Bochov. Díky jejich podpoře se dlouhodobě daří uhradit náklady spojené s letním oživením Skoků včetně pořádání koncertů, a tak dobrovolné vstupné návštěvníků koncertů může být využito výhradně k obnově skokovského kostela.

Před cestou do Skoků je možné navštívit stránky www.skoky.eu. Zde se lze dozvědět všechny novinky a podrobnosti o plánovaných akcích. Například také to, že kostel je letos díky velkému zájmu dobrovolníků otevřen již také po většinu dní měsíce června.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás