Večer pro klášter Chotěšov 2.8.2014

Publikováno
30. 7. 2014

Večer pro klášter Chotěšov již podvanácté nabídne návštěvníkům bohatý program a umožní podívat se do míst, která jsou běžně nepřístupná.

Areál kláštera Chotěšov ožije v sobotu 2. srpna od 14.00 hodin již dvanáctým ročníkem benefiční kulturní akce Večer pro klášter Chotěšov. Pro návštěvníky je připraven bohatý kulturní program, který zaujme jak milovníky historie a umění, tak návštěvníky, kteří se chtějí především bavit. Po setmění se budou moci příchozí seznámit s historií kláštera prostřednictvím nočních oživených prohlídek. Záštitu nad akcí převzal plzeňský biskup František Radkovský.

Skupiny historického šermu, vojenský program

 • Skupina historických šermířů a střelců Modrý regiment (14:15-15:00)

  vojenský tábor z doby třicetileté války s ukázkou střelby a výcviku

 • Práce červeného kříže během vojenského útoku v 1. světové válce (17:00)

  vystoupení Klubu historie Červeného kříže a skupin K. und k. Infanterie Regiment No. 35. - 2. kompanie a ČS 35. střelecký pluk "Foligno" Plzeň

 • Cyklus odborných přednášek na téma vojenství v průběhu staletí

  17:45 - 18:15 - Jan Saturka na téma Třicetiletá válka v Čechách

  18:30 - 19:00 - Josef Jahn na téma ČS letci ve Velké Británii za 2. světové války

  16:00 - 16:15 - vystoupení taneční skupiny Trn v oku s tancem Charleston

 • Kat Vopat s mučírnou

  ukázky práva útrpného + odborný výklad o anatomii, mučení a trestu smrti v historii až po současnost

 • Kovárna

  ukázka kovářského řemesla

 • Heligonkář "Láďa"

  prvorepublikové písně


Komorní scéna

 • Hlasoplet (19:00-20:00)

  Jeden z vrcholů programu letošního ročníku bude letos vystoupení plzeňské vokální skupiny Hlasoplet. Seskupení tvoří pět současných i bývalých zpěváků z operního souboru divadla J. K. Tyla v Plzni, posluchačům slibují "přirozenost, preciznost, pestrost, hudební vtip a hlasový rejstřík od hutných basových tónů až ke kultivovaným falzetovým výškám". Ve svém repertoáru mají spirituály, jazzové skladby, písně popové i hudbu ve stylu 30. let a to vše ve vlastních osobitých úpravách. Hlasoplet vystoupí v akusticky vynikajících prostorech kapitulní síně, proto si nenechte toto jedinečné vystoupení ujít.

 • Recitál pro harfu a bicí (21:00-22:00) - netradiční nástrojové spojení

  Jiří Vyšata (harfa) a Jan Fictum (bicí) nabídnou posluchačům netradiční spojení dvou hudebních nástrojů, které dohromady příliš často neuslyšíte. Bicí jsou doménou především rockové hudby, harfa zase hudby klasické. Pro velký úspěch tohoto vystoupení v loňském roce jsme se rozhodli zařadit jej i letos, hudebníky uslyšíte ve večerních hodinách v kapitulní síni.


Večerní oživené prohlídky (20:00-23:00)

  Klášterní prostory ožijí večerními inscenacemi, které nás budou postupně provádět dějinami tohoto významného historického místa. Podrobnosti k večerním oživeným prohlídkám zveřejníme v dalších dnech zde na webu akce.


Přednášky

 • Plzeňský architekt Ing. arch. Jan Soukup (15:00-16:00)

  Architekt Jan Soukup je součástí Večera pro klášter Chotěšov od jeho prvopočátku a i v letošním roce si pro návštěvníky připravil odbornou přednášku.


Vystoupení hudebních skupin

 • Lignit (16:00-17:00) - folk a country

  Šestičlenná hudební skupina z Plzně vystoupí na hlavním pódiu od 16 hodin. Posluchač se může těšit na pestré nástrojové obsazení (kytara, banjo, basa, housle, bodhrán), které v kombinaci se zpěvem všech členů přináší příjemné folkové a country písně.

 • Quo Vadis (18:00-19:00) - folk-rock

  Křesťanská hudební skupina Quo vadis patří již téměř dvacet let mezi stálice hudební scény plzeňské diecéze. Kapelu tvoří osm mladých hudebníků pod vedením Bohumíra Smolky, který je otcem tří z nich. Repertoár obsahuje písně převážně ve stylu folk, rock a worship. Domovskou půdou Quo vadis je farnost sv. Martina a Prokopa v Plzni-Lobzích - působiště plzeňských salesiánů. Quo Vadis rozezní prostor před hlavním pódiem od 18 hodin.

 • Ocho Ríos (20:00-21:00) - mestizo music

  Pětičlenná plzeňská kapela vznikla v roce 2008. Vystřídalo se v ní několik muzikantů a v současné sestavě funguje od roku 2012. Frontman Pavel Malina zpívá své texty španělsky, anglicky a česky, přičemž je časté, že v některých skladbách míchá více jazyků dohromady. Ocho Ríos hrají chytlavou taneční hudbu, ze které lze vycítit vliv mnoha žánrů - rock, reggae, latino music, blues, ale také ska, funk, world music. Živé a bohaté rytmy doplňují dechy, kytarové a perkusní vyhrávky. Zvukově se kapela podobá interpretům jako je Manu Chao, Che Sudaka nebo Spook and the Guay. Inspirováni těmito kapelami hrají Ocho Ríos energickou muziku, kterou se budete moci nechat roztančit ve večerních hodinách před hlavním pódiem.

 • Sebevrány (22:00-23:00) - alternative-rock

  Sebevrány představují perfektně fungující spojení alternativně laděné melodické hudby s přesnou a výraznou rytmikou. Sedmičlenná hudební skupina vznikla v roce 2007 v Plzni. Umělecký vedoucí Jan Ženíšek ji postupně zformoval do současné podoby ve složení Alena Ženíšková (flétna, zpěv), Martin Petrášek (baskytara, zpěv), Ondřej Müller (bicí), Matěj Siegl (zpěv), Petr Prokeš (el. kytara) a Martin Čech (klávesy). Každým dalším koncertem kapela potvrzuje posun z alternativních vod směrem k posluchačsky široce přístupnému projevu. Večer pro klášter Chotěšov přivítá Sebevrány již podruhé, na pódiu je zastihnete jako poslední vystupující kapelu a to v deset hodin večer.

 • Adolpho (23:00) - street-folk

  Albert Švec, v hudebních kruzích známý především jako Adolpho. Působil v řadě plzeňských skupin, v současnosti je zpěvákem kapely Positive Mind. Do písní vkládá své touhy a skrytá přání - to uslyšíte například v písních Běžkařská či Myslivost. Adolpho vystoupí na samém konci Večera pro klášter Chotěšov a to přibližně ve 23:00.


Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás