Koncert norských hudebníků a návrat vzácné sošky do katedrály sv. Bartoloměje 30.9.2014

Publikováno
21. 9. 2014

Koncert souboru mladých violoncellistů z Norska s názvem ABSOLUTT CELLO se koná v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni v úterý 30. září 2014 v 17.30 hodin u příležitostni navrácení sošky Madony s Ježíškem, vyvezené do Norska v roce 1958.

 Soška Madony s Ježíškem, která byla koncem padesátých let tajně vyvezena z Československa do Norského království, se po téměř 60 letech vrací zpět do katedrály sv. Bartoloměje v Plzni. V úterý 30. září 2014 bude soška slavnostně vrácena do rukou zástupců Římskokatolické farnosti u katedrály sv. Bartoloměje v Plzni. Přijďte si poslechnout neuvěřitelný příběh putování sošky a slavnostní koncert, který při této příležitosti odehrají mladí muzikanti z komorního orchestru Absolutt Cello norského hudebního institutu Barratt Due.

 

 Plzeňská soška Madony s Ježíškem má neobyčejný osud. Byla vyrobena ve 20. letech 20. století jako zmenšená sádrová kopie světoznámé sochy Plzeňské Madony, která se datuje kolem roku 1390 a představuje vrchol gotického umění tehdejší Evropy. Autorem kopie byl významný plzeňský sochař Otakar Walter (1890 – 1966).

 

Na konci padesátých let byla soška tajně odvezena do Norska norskou občankou Gerd Qvam (nar. 1924), která měla v Československu dlouholetou přítelkyni.

 

Paní Gerd vzpomíná:

 

„Se svou československou přítelkyní Olgou jsme si dopisovaly od roku 1938, ale poprvé jsme se setkaly až na mezinárodním setkání skautů v Praze v roce 1947. Poté jsem ji navštěvovala v Československu každý rok.“

 

Jeden rok navštívily obě ženy Plzeň a zašly se podívat také do katedrály sv. Bartoloměje na plzeňském Náměstí Republiky. Na oltáři byla umístěna kopie sochy Madony s Ježíškem, protože originál byl v té době zapůjčený na Světovou výstavu v Bruselu.

 

„Potají jsme se vplížily do katedrály a setkaly se s knězem, který říkal, že má obavy, že by soška mohla být zabavena nebo zničena. Poprosil mě, abych ji vzala s sebou do Norska,“ popisuje události onoho odpoledne paní Gerd.

Kněz zabalil sošku do jednoduchého šedého papíru a ovázal ji hrubým provazem. Obě přítelkyně poté odjely autobusem do Mariánských Lázní, odkud Gerd pokračovala vlakem do Vídně a odtud dále do Norska. Zavazadlo nenahlásila na hranicích z obavy, aby ji celníci neodhalili a sošku nezabavili. Soška se tak dostala bezpečně do Norska a zůstala tam dalších 56 let.

 

„Československo jsem navštívila znovu až v roce 1968, protože v předchozích letech jsem několikrát nedostala vízum,“ říká paní Gerd. „Sošku jsem s sebou ale tehdy raději nevzala. S Olgou jsme navštívily Plzeň a na jedné autobusové zastávce jsme se náhodou potkaly s oním knězem, který mi tehdy sošku dával. Mluvili jsme spolu jen krátce a já jsem se ho nestihla zeptat,

zda si přeje sošku dovézt zpět a případně kdy. Jsem moc ráda, že se soška nyní díky přátelům z norského hudebního institutu Barratt Due konečně po mnoha letech vrací tam, kam patří – do katedrály Sv. Bartoloměje v Plzni.“

Soška bude slavnostně předána do rukou Mons. Emila Soukupa za účasti dalších zástupců z Římskokatolické farnosti u katedrály sv. Bartoloměje v Plzni, zástupců Norského velvyslanectví v Praze a hudebního institutu Barratt Due. Mladí violoncellisté z Barratt Due pod taktovkou svého vedoucího Torfinna Hoffarta odehrají při této příležitosti v katedrále sv. Bartoloměje krátký koncert s následujícím programem:

1. Heitor Villa-Lobos:

Preludia a fugy podle Johanna Sebastiana Bacha

2. Britská národní píseň

Scarborough Fair

pro 4 cella

3. Peter Warlock/ Thoinot Arbeau:

Suita Capriol, 1: Basse Danse

4. Jean Sibelius:

Andante Festivo

Vstup je zdarma.

 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás