Svěcení zvonů pro katedrálu sv. Bartoloměje 17.11.2014

Publikováno
6. 11. 2014

Slavnostní svěcení nových zvonů Maria, Jan Nepomucký, Hroznata a Bartoloměj, které mohly být pořízeny díky veřejné sbírce a mnoha dárcům a které budou umístěny ve věži katedrály sv. Bartoloměje, proběhne v pondělí 17. listopadu, v den 25. výročí začátku Sametové revoluce.

Ve 13.00 hodin začne v katedrále sv. Bartoloměje pontifikální mše sv. celebrovaná biskupem Františkem Radkovským. Ve 14.00 hodin biskup František Radkovský posvětí nové zvony v provizorní zvonici před katedrálou na nám. Republiky v Plzni.

Zvony Maria (1,2 tuny), Jan Nepomucký (1,8 tuny) a Hroznata (3 tuny) jsou momentálně zavěšeny ve zvonové stolici před katedrálou, v pátek 14. listopadu sem bude přivezen cca v 10 hodin poslední a největší zvon Bartoloměj, vážící 5,5 tuny. Do věže, kde se nachází jediný zachovaný z původních zvonů Prokop, se nové zvony začnou přemisťovat za pomoci techniky v úterý 18. listopadu dopoledne.

Poprvé by se všechny zvony měly společně rozeznít 17. ledna 2015, kdy bude oficiálně zahájen projekt Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

Historie zvonů katedrály sv. Bartoloměje v Plzni

Zmínka o nejstarším zvonu v katedrále pochází z roku 1446. Jednalo se o zvon, který byl pojmenován podle patrona kostela - Bartoloměj. V písemných pramenech z r.1520 se již hovoří o pěti zvonech zavěšených ve věži.

6. února 1835 došlo ke zničení všech zvonů. Blesk udeřil do věže a zapálil ji, vnitřek věže vyhořel, zvony se roztavily a zřítily. Roztavené zbytky kovu byly použity pro odlití zvonů nových. Odlil je plzeňský zvonař Václav Perner ze známé zvonařské rodiny, která přišla do Plzně z Lokte. Rodina Pernerů si zřídila v Plzni zvonařskou dílnu a patřil jí též kostelík U Ježíška, kde měla a doposud má hrobku. Později se Pernerovi přestěhovali do Českých Budějovic.

18. června 1835 (za pouhé čtyři měsíce!) byly zvony ulity a zavěšeny do věže tehdy arciděkanského chrámu, dnes katedrály sv. Bartoloměje.  Byly to 4 zvony:

Anna – pořízena ze sbírky Spolku plzeňských žen

Prokop – financován hrabětem Prokopem z Klarsteinu jako poděkování Bohu za záchranu při       požáru

Jan – pojmenován na počest hejtmana Jana Bumla

Marie

Hlavní zvon Bartoloměj – lidově zvaný Bárta – byl ulit a na věž vynesen roku 1838. Podle tehdejšího arcibiskupa však neměl hezký zvuk a tak r. 1854 byl znovu přelit. Bartoloměj se stal po zvonu Zikmund v pražském chrámu sv.Víta největším zvonem v Čechách

13. května 1914 puklo jako předzvěst 1. světové války srdce Bartoloměje, záhy bylo opraveno a naposledy se všemi zvony na katedrále zvonilo 18. ledna 1917. Poté byly všechny zvony kromě Prokopa roztaveny a kov zabrán k válečným účelům.

V r. 1931 byly pořízeny a vysvěceny čtyři nové zvony stejných jmen. Opět je vytvořila firma Perner, jejímž vlastníkem byl tenkrát Rudolf Perner ze Suchého Vrbna u Českých Budějovic.

Roku 1942  byly tyto zvony opět zrekvírovány na výrobu zbraní, zůstal opět jen Prokop, protože byl nejstarší. Ten na následujících 51 let ve zvonici osiřel.

Se vznikem Diecéze plzeňské a povýšením chrámu sv. Bartoloměje na katedrálu byl r. 1994 pořízen menší zvon Anna.

Delší dobu se uvažuvalo o rozšíření počtu zvonů a doplnění do původního stavu, ale z finančních důvodů to nebylo možné uskutečnit, protože se ukázaly jako nutnější některé opravy a úpravy v katedrále.

Až teprve sbírka ZE SRDCE ZVON, která byla vyhlášena společně Biskupstvím plzeňským, katedrální farností a společností CrossCafe v červnu 2012 a která se setkala s obrovskou odezvou u široké veřejnosti, umožnila odlití a umístění čtyř nových zvonů ve věži katedrály sv.Bartoloměje, jež tím dosáhla opět původního počtu zvonů.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás