24. březen - Den modlitby a postu za misionáře mučedníky

Publikováno
16. 3. 2015

V pátek 20. března v 15.hod. v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici v Plzni si společně připomeneme zemřelé svědky evangelia modlitbou křížové cesty sestavenou přímo k této příležitosti.

PROČ DEN NA PAMÁTKU MISIONÁŘŮ MUČEDNÍKŮ?

Láska umučených misionářů k evangelním hodnotám spravedlnosti, míru, svobody, bratrství nás přivádí k tomu, abychom se znovu zamysleli nad svým životem, nad svým křesťanstvím, nad důsledností svých rozhodnutí a voleb: zabité misionářky a zabití misionáři nás podněcují k tomu, abychom evangelium žili opravdově a celistvě, a vydávali tak svědectví v prostředí, v němž žijeme a pracujeme.

PROČ DEN MODLITBY A POSTU?

V křesťanské tradici jsou modlitba a půst skutky lásky a sdílení s Bohem a s Církví. Prožívat je právě u příležitosti tohoto dne znamená prosit Boha, aby pomáhal všem misionářkám, misionářům a křesťanským komunitám, které ještě i dnes žijí v prostředí diskriminace a pronásledování.

Jako každoročně vydává Agentura Fides na počátku roku seznam pastoračních pracovníků, kteří byli v předchozím roce násilně připraveni o život. V roce 2014 přišlo ve své službě násilně o život 17 kněží, 1 řádový bratr, 6 řádových sester, 1 seminarista a 1 laik. Podle kontinentů: 14 pastoračních pracovníků bylo zavražděno v Latinské Americe (12 kněží, 1 řádový bratr, 1 seminarista); v Africe bylo zavražděno 7 pastoračních pracovníků (2 kněží a 5 řádových sester); v Asii 2 pastorační pracovníci (1 kněz a 1 řádová sestra); v Oceánii 2 (1 kněz a 1 laik); v Evropě byl zavražděn 1 kněz. Za posledních deset let (2004-2013) bylo ve světě usmrceno celkem 230 církevních pracovníků, včetně tří biskupů.

V tomto kontextu by měli být také připomenuti všichni ti, kteří nepřišli o život násilnou smrtí. Především ti, kteří neopustili západní Afriku v době epidemie viru Ebola, který zabil tisíce obětí. Řád svatého Jana z Boha přišel v Libérii a Sieře Leoně o čtyři bratry, řádovou sestru a tři zaměstnance v nemocnicích v Monrovii a v Lunsar poté, co byli sami infikováni. Tento čin byl definován jako „mučedníci lásky“.

Plakát Křížová cesta 2015

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás