Muzeum církevního umění zve na výstavu: Jan Hus 1415 a 600 let poté

Publikováno
16. 6. 2015

Od zítřka do začátku srpna budou mít návštěvníci Muzea církevního umění plzeňské diecéze příležitost seznámit se s historickým pozadí, životem a dílem jedné z nejvýznamnějších postav české historie díky putovní výstavě „Jan Hus roku 1415 a 600 roků poté.“

Výstavu tvoří 14 textově obrazových dvojjazyčných závěsných panelů. Panelovou část doplní předměty ze sbírek Západočeského muzea v Plzni. Část těchto exponátů lze označit jako reálie doby, ve které Mistr Jan Hus žil a tvořil. Další pak ukáží, jakou podobu měly připomínky této význačné osobnosti v období od 16. století do nedávné minulosti.

„Mezi reáliemi, které lze také označit jako doklady každodenního života obyvatel žijících v Království českém na přelomu 14. a 15. století, bude také jeden druh kuchyňské keramiky, který má možná poněkud překvapivý vztah k dílu Mistra Jana,“ dodává kurátor výstavy ze Západočeského muzea v Plzni Mgr. Jiří Orna.

„Plzeň se (nejen) v roce 2015 otevírá Evropě i celému světu. Jejím cílem je představit osobnosti, jejichž význam přesahuje hranice města, kraje i celé České republiky. Proto je logické, že součástí programu je i připomenutí tak inspirativního člověka, jakým Mistr Jan Hus byl a je,“ sděluje Petr Šimon, manažer zahraničních vztahů, Plzeň 2015.

Výstava je součástí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 a je realizována v rámci projektu „Jan Hus roku 1415 a 600 roků poté. Dějiny, tradice a jejich prezentace v České republice a v Evropě 21. století“ Husitským muzeem v Táboře. Projekt je financován z Programu NAKI Ministerstva kultury (Projekt č. DF12P01OVV026).

termín konání

17. června - 9. srpna 2015

místo konání

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze (MCUPD)

vstupné

v rámci vstupného do celého objektu muzea více

doprovodná přednáška 

Jan Hus a jeho učení

úterý 23. 6. od 17.00, projekční místnost MCU

přednáší Mgr. Luděk Krčmář

ke stažení

plakat_k_vystave_de_cz.pdf

kurátoři výstavy

Mgr. Jiří Orna a Mgr. Veronika Dudková

Soubory ke stažení

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás