Papež František přijal českou delegaci, která se v Římě účastní bohoslužby smíření a odpuštění u příležitosti 600. výročí smrti Mistra Jana Husa.
Osoba a činnost Jana Husa byla dlouho předmětem sváru mezi křesťany, dnes se stala pohnutkou k dialogu. Uvedl to papež František k české delegaci, která se v Římě účastní bohoslužby smíření a odpuštění u příležitosti 600. výročí násilné smrti Mistra Jana Husa.
Na audienci byli přítomni kardinál Miloslav Vlk, plzeňský biskup František Radkovský a rovněž zástupci Církve československé husitské a Českobratrské církve evangelické. Kromě nich byl v české delegaci i historik Jaroslav Šebek a místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.
Podle papeže je mnohé spory mezi církvemi třeba přehodnotit ve světle nového kontextu, ve kterém žijeme. Především je třeba mít na paměti, že církve spojuje jeden křest a jedno vyznání v Boha Otce, Syna a Ducha svatého. „Poslušnost vůli Pána Ježíše, který se v předvečer svého utrpení a smrti modlil k Otci za jednotu svých učedníků, nám ukládá povinnost usilovat o to, abychom se navzájem stále více poznávali a efektně spolupracovali,“ řekl František.
Ve svém projevu také zopakoval slova Jana Pavla II., který vyjádřil „hlubokou lítost nad krutou smrtí, na kterou byl Jan Hus vydán“ a započítal českého kazatele mezi reformátory. Již minulý týden v souvislosti s Husovým upálením mluvil papež o „zranění církve“. „V našem svědomí musí být ono poprošení o odpuštění za dějiny naší rodiny, za každou událost, kdy jsme zabili ve jménu Boha,“ prohlásil v pátek při setkání s kněžími.
Jednota mezi církvemi je podle Františka potřebná také pro evangelizaci, neboť činí Kristovo poselství věrohodnějším. „Potřeba nové evangelizace tolika lidí, kteří se zdají lhostejnými k radostné zvěsti evangelia, dnes obzvlášť činí neodkladnou povinnost obnovit každou církevní strukturu, aby napomáhala kladné odezvě všech, jimž Ježíš nabízí své přátelství,“ uvedl.
Aby církve postupovaly na cestě smíření a pokoje, je třeba neustále odpovídat na Kristovo volání k obrácení. Podle papeže je třeba se učit vnímat navzájem jeden druhého jako přátele a vnímat úmysly druhých v tom nejlepším možném světle. František také vyjádřil naději, že se přátelská pouta rozvinou i na rovině místních společenství a farností.
„S těmito pocity se duchovně připojuji ke kající bohoslužbě, kterou budete konat zde v Římě. Bůh bohatý na milosrdenství kéž nám udělí milost, abychom se všichni uznali hříšníky a abychom si uměli odpustit jedni druhým. Ujišťuji vás o své modlitbě a prosím vás všechny, abyste se modlili za mě a za moji službu. Díky,“ uzavřel František svůj projev.
Bohoslužba smíření s prosbami za odpuštění se koná v Papežské koleji Nepomucenum v pondělí 15. června 2015 od 17 hodin. „Obě události, které nás čekají ve Vatikánu (...), potvrzují společnou tendenci porozumět Husovu dílu jako dílu, které má sloužit našemu svědectví o spáse v Kristu. Chceme-li vidět, že Husovi šlo o to, aby církev byla lidem Kristovým a své době byla pomocí, pak je jediným způsobem aktualizace jeho díla setkání u pokání, odpuštění, smíření a nové odvahy pro další kroky. Tak lze odlehčit zátěž minulosti,“ řekl před setkáním s papežem a před bohoslužbou pro ČTK synodní senior Českobratrské církve evangelické Joel Ruml.
V sobotu 20. června 2015 se uskuteční slavnostní bohoslužba smíření v 19 hodin v kostele Panny Marie před Týden na pražském Staroměstském náměstí. I na jiných místech republiky se u příležitosti 600. výročí Mistra Jana Husa konají smírčí bohoslužby. Podle kardinála Miloslava Vlka nemá podobný krok v českých dějinách obdoby: „Církve tady dělají beze sporu historický krok, který zřejmě nemá v našich dějinách obdoby a jehož dosah si myslím národ ani neuvědomuje,“ uvedl na svém webu.
(zdroj: TS ČBK, VIS, ČTK; ilustrační foto: CNA / Daniel Ibanez)
Autor: Ondřej Mléčka
Projev papeže Františka 15.6.2015