Živé Skoky 2015 opět oživují poutní místo

Publikováno
22. 6. 2015

Již poosmé je po celé léto otevřen veřejnosti poutní kostel Navštívení Panny Marie v bývalých Skokách u Žlutic v Karlovarském kraji. Kostel, stojící dnes na odlehlém místě v opuštěné krajině, ožívá díky spolku Pod střechou a dalším dobrovolníkům v rámci každoročního projektu Živé Skoky. Každý den v červnu, červenci a srpnu je kostel přístupný denně od 9 do 18 hodin. Návštěvníci si během této doby mohou kostel prohlédnout i s výkladem průvodce, a to doslova od sklepa až po půdu.

Nezůstává ale jen u zpřístupnění vzácné barokní památky. Jako každý rok i letos zde proběhne cyklus benefičních koncertů. Vstupné na koncerty je dobrovolné a slouží přímo k obnově místa.

Z programu Živých Skoků 2015 vybíráme:

V sobotu 4. července se ve 20:30 kostel rozezní chvalozpěvy, které mají svůj původ ve francouzské klášterní komunitě v Taizé. Krom duchovního zážitku návštěvníky jistě uchvátí také působivé noční osvětlení kostela.

Hned další den, v neděli 5. července, bude následovat tradiční hlavní skokovská pouť ke svátku Navštívení Panny Marie s podtitulem Českoněmecká pouť porozumění. Mši svatou, která začne procesím v 10:00, bude celebrovat opat tepelského kláštera Zdeněk Filip Lobkowicz OPraem. Po poutní mši přijde na řadu kolem poledne posezení u stánků s občerstvením a s nabídkou suvenýrů, jakož i komentovaná prohlídka kostela.

V pátek 10. července zavítá do Skoků se svým komorním recitálem česká rocková legenda Roman Dragoun. Klávesista a zpěvák, známý zejména ze slavných skupin Progres 2, Futurum a Stromboli, dnes vystupuje s vlastním repertoárem, který nezapře výrazný duchovní akcent.

Sobota 18. července bude patřit velké osobnosti české písničkářské scény. Vystoupí Oldřich Janota se svojí skupinou ORA PRO NOBIS.

Další sobotu, 25. července, zavítá do Skoků jiná česká legenda – rockové vokální těleso C&K VOCAL. Tentokrát se představí tak, jak ji znají návštěvníci koncertů z osmdesátých let – s písněmi z alb Generace, Balada o Zemi a Causa Krysař, zpívaných do halfplaybacků, nahraných studiovou skupinou Oty Petřiny.

V sobotu 1. srpna vystoupí ve Skokách písničkář Petr Linhart s několika hudebníky ze své doprovodné skupiny 29 Saiten. Autor, inspirovaný ve své tvorbě krajinou Sudet i příběhem Skoků, představí především písně ze svého nového alba Rozhledna.

O týden později, v sobotu 8. srpna, vystoupí ve Skokách pražské duo T´N´T. Zazní zde spirituály a gospely v živém a originálním pojetí Terezy Bečičkové a Tomáše Ludvíčka.

Poslední koncert Živých Skoků připadá na sobotu 29. srpna. Soubor Motus Harmonicus zde provede koncert nazvaný Vita Mariae. Cyklus barokních písní, inspirovaných životem Panny Marie,  zazní v podání Isabelly Shaw (mezzosoprán), Jakuba Michla (viola da gamba) a Kamily Dubské (varhanní pozitiv).

Není-li uvedeno jinak, budou koncerty ve Skokách začínat v 18:00.

Během léta a podzimu slouží skokovský poutní kostel Navštívení Panny Marie zároveň svému hlavnímu, duchovnímu účelu. Díky rektorovi Akademické farnosti ČVUT P. Vladimíru Slámečkovi se zde konají poutní mše v těchto dnech:

26. července, neděle – Svatoanenská pouť

16. srpna, neděle – Nanebevzetí Panny Marie

13. září, neděle – Jména Panny Marie – jako součást liturgie zazní Mše D dur (Lužanská) Antonína Dvořáka v podání souboru Bach-Collegium Praha.

4. října, neděle – Růžencová pouť

1. listopadu, neděle – Slavnost Všech svatých

29. listopadu, neděle – První neděle adventní

Za podporu aktivit ve Skokách je na místě poděkovat Karlovarskému kraji, městu Žlutice, Nadaci Život umělce, Nadaci Český hudební fond a městu Bochov. Díky jejich podpoře se dlouhodobě daří uhradit náklady spojené s letním oživením Skoků včetně pořádání koncertů, a tak dobrovolné vstupné návštěvníků koncertů může být využito výhradně k obnově a provozu skokovského poutního místa.

Před cestou do Skoků je možné navštívit stránky www.skoky.eu. Zde se lze dozvědět všechny novinky a podrobnosti o plánovaných akcích.

Petr Linhart, spolek Pod střechou

tel. 776 359 319

linhart@centrum.cz

www.skoky.eu

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás