Zveme na "Plzeňský varhanní festival"

Publikováno
22. 4. 2016

Plzeňský varhanní festival 2016 (IX. ročník) - koncerty vždy od 19.00 v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni

I tento rok připravuje obecně prospěšná společnost Ars Christiana Plzeňský varhanní festival. Posluchači se opět mohou těšit na varhanní koncerty i výstavu o varhanách.

Devátý ročník Plzeňského varhanního festivalu otevře 25. dubna v 19.00 v katedrále sv. Bartoloměje Plzeňanům velmi dobře známý interpret Vladimír Roubal – rodák z Města Touškov, který od roku 1990 působí jako ředitel chrámové hudby Královské kanonie premonstrátů v Praze na Strahově. Zahraje skladby Johanna Sebastiana Bacha, Felixe Menddelssohna-Bartholdyho, Camilla Saint-Saënse, Louise Vierna i svoji vlastní improvizaci.

Fotografie a více informací o Vladimíru Roubalovi: http://www.vladimirroubal.cz/Roubal/Home.html

Druhým interpretem Plzeňského varhanního festivalu bude další plzeňský rodák –  Jan Doležel. Tento mladý varhaník v současné době působí jako docent hry na varhany na Hochschule für Musik ve Würzburgu (SRN). V podání Jana Doležela se 9. května v 19 hodin v Plzeňské katedrále můžeme těšit na skladby od Heinricha Kaminského, Vítězslava Nováka, Johanna Ulricha Steigledera, Arnolta Schlicka, Leoše Janáčka a Ference Liszta.

Více informací o Janu Doleželovi: http://www.jandolezel.com/cz/vita/

Dále se v katedrále sv. Bartoloměje v rámci Plzeňského varhanního festivalu 23. května v 19 hodin představí Petr Rajnoha a na programu budou skladby Jana Křtitele Kuchaře, Johanna Sebastiana Bacha, Felixe Menddelssohna-Bartholdyho a Roberta Schumana. Varhaník a cembalista Petr Rajnoha v současnosti působí jako ředitel Církevní konzervatoře v Opavě a je vyhledávaným interpretem varhanní hudby. Hru na varhany nahrává na historických nástrojích po celé České republice pro Český rozhlas a často spolupracuje s různými českými orchestry.

Více informací o Petru Rajnohovi: https://cs.wikipedia.org/wiki/Petr_Rajnoha

Festival uzavře 6. června v 19 hodin Václav Peter a posluchači se mohou těšit na skladby Dietricha Buxtehudeho, Johanna Sebastiana Bacha, Jana Křtitele Kuchaře, Louise Lewandowského, Otomara Kvěcha a Césara Francka.

Plzeňský varhanní festival je ojedinělým a originálním projektem. Je atraktivní nejen tím, že jeho umělecká úroveň je na mimořádné úrovni a jsou vybíráni zásadně zkušení a renomovaní interpreti varhanní hudby, ale i tím, že přináší komplexní programový celek. Varhanní koncerty jsou doplněny mluveným slovem. Další složkou je i výstava, která posluchače seznamuje s významnými a zajímavými nástroji v plzeňském kraji.

Plzeňský varhanní festival 2016 navazuje na osm předcházejících úspěšných ročníků, které se konaly za podpory města Plzně a posluchači i hudební kritici je přijali s nadšením, návštěvníci těchto akcí požadovali pokračování v dalších letech. Obecně zájem o koncerty varhanní a duchovní hudby v Plzni stále roste...

Devátý ročník Plzeňského varhanního festivalu pořádá obecně prospěšná společnost Ars Christiana za podpory Magistrátu města Plzně.

Mgr. et Mgr. Petr Blažek

blazek@bip.cz

tel. 777 633 350

Ars Christiana o. p. s.

Františkánská 11

301 00 Plzeň

www.plzenskyvarhannifestival.cz

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás