Odpuštění v kameni - vzpomínkové dny plk. L. Hrušky 22.-24.6.

Publikováno
16. 6. 2016

Odpuštění v kameni - vzpomínkové dny plk. L. Hrušky 22.-24.6. od 9 do 12 hodin.

Tradičně v těchto dnech přichází do zahrady profesoři a učitelé se svými studenty a žáky, aby si odpočinuli po celoroční námaze. Také všichni zájemci z řad dospělých jsou vítáni. Letos je pro všechny připravena poutavá četba z dopisů Milady Horákové a Růženy Vackové.

Zveme vás k 45 minutovému programu, ve kterém si připomeneme principy komunistické totality v naší zemi v letech 1948 - 1989. A to v první části pořadu skrze vyprávění a vzpomínání na toto období a ve druhé - delší - části četbou dopisů dvou statečných žen, politických vězeňkyň Milady Horákové a Růženy Vackové.

Tyto dopisy blízkým byly napsány - v případě M. Horákové - několik dní před trestem smrti, který na ní byl jako na jediné politické vězeňkyni v tehdejším Československu vykonán. V případě R. Vackové jde o listy, které psala v průběhu svého šestnáctiletého věznění. I když byly obě vystaveny nespravedlnosti a bezpráví, jejich dopisy nepostrádají naději a vyzařují pokojnou atmosféru. Tyto dvě ženy, i když se možná nikdy nepotkaly, mají mnoho společného. Obě se narodily v roce 1901, obě studovaly na vysoké škole v době, kdy to pro ženy ještě nebylo obvyklé - Milada právo a Růžena dějiny umění; obě se zapojily do protinacistického odboje a hrozil jim trest smrti, kterému jako zázrakem unikly. Pronásledovány byly i režimem komunistickým. O Miladině osudu už byla řeč; Růžena byla odsouzena ve vykonstruovaném procesu na 22 let těžkého žaláře za špionáž ve prospěch Vatikánu a USA.

Tyto ženy si připomeneme v zahradě, vybudované panem Lubošem Hruškou, také politickým vězněm, který při její tvorbě nacházel sílu odpustit křivdy z komunistického kriminálu.

Účinkují: Pavla Sovová, Irena Pulicarová.

24.6. od 9 do 12 hod si přijde do zahrady se zájemci malovat paní Mgr. Naděžda Potůčková.

Vstupné každý den 20/50 Kč

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás