Zveme do želivského kláštera na kurz duchovní hudby

Publikováno
27. 7. 2016

Zveme na kurz duchovní hudby pro chrámové hudebníky, rodiny s dětmi a varhaníky. XIII. ročník Letní školy duchovní hudby "CONVIVIUM" se bude konat v Klášteře premonstrátů Želiv ve dnech 20. až 28. srpna 2016.

Convivum je místem setkání aktivních hudebníků, kteří chtějí rozvíjet své poznání v oblasti duchovní hudby. Probíhá tradičně v klidném inspirativním a autentickém prostředí želivského premonstrátského kláštera, místa s neobyčejně bohatou hudební tradicí. Letos nás přivítá restaurovaný kostel J. Santiniho a rekonstrukce se dočkaly zejména oboje varhany. Poprvé se můžeme těšit na nové velké varhany v hlavní lodi, které byly dlouhá léta nefunkční.

Convivium je určeno chrámovým hudebníkům, kteří mohou poznávat nový repertoár, navazovat nové umělecké spolupráce, konzultovat a vyměňovat si zkušenosti. Účast špičkových lektorů, muzikologů a uznávaných umělců nabízí také profesionálním zpěvákům, varhaníkům a sbormistrům možnost čerpat zkušenosti z historicky poučené interpretace a způsobu práce.

Navážeme na dobré tradice předchozích ročníků; můžeme se těšit na gospely s autentickým Terry Francoisem i na seminář pravoslavné hudby s dirigentkou Žannou Gončarenko.

Připravili jsme i mnoho nového. Adam Viktora, umělecký vedoucí souboru Ensemble Inégal, bude studovat díla Arvo Pärta, Zdeňka Lukáše a Jana Dismase Zelenky. Lukáš Vendl se vedle varhanní třídy představí jako odborník v oblasti protestantské duchovní hudby při studiu skladeb Johanna Scheina, který letos slaví výročí 430 let od narození. Třída gregoriánského chorálu pod vedením Marka Kleina bude mimo jiné studovat změny nové restituce melodií v edici Graduale Novum a zejména techniky falsob ordonů.

Významná výročí českých autorů si připomeneme v seminářích Roberta Huga, uměleckého šéfa souboru Capella Regia a vedoucího oboru staré hudby na FF Masarykovy univerzity, zaměřených na méně známé žalmy Ferdinanda Carpara Fischera, který by letos oslavil 360 let od narození a 270 let od úmrtí. Společným provedením Missa quadragesimalis F-dur na závěr kurzů při nedělní bohoslužbě připomeneme výročí 300 let od narození Josefa Ferdinanda Norberta Segera.

Zpěvákům se poprvé bude věnovat dlouholetý hlasový poradce Státní opery Praha a učitel Pražské konzervatoře Jiří Kotouč.

Convivium je otevřené i rodinám s dětmi jako forma aktivní dovolené. Pro děti od 5ti let je připraven celodenní program. O zábavu dětí se bude poprvé starat písničkářka Jana Svobodová (Březovská) členka Ztracené kapely, dětská psycholožka Barbora Šmídová a tanečnice Klára Šmídová. Pro děti je přichystáno i nejrůznější umělecké „tvoření“, které si ve večerní ch hodinách jistě rády vyzkoušejí i jejich matky.

Záštitu Evropského formátu přislíbil europoslanec pan Pavel Svoboda.

Doprovodný program:

Vedle vlastního muzicírování účastníků, probíhají večerní koncerty v rámci letního festivalu Musica Figurata, přednášky a zejména konzultace v klášterním pivovaru.

Podrobně na www.Convivium.cz

Ke stažení:

Convivium 2016 letak,

Convivum_ROZVRH_2016

Ondřej ŠMÍD, místopředseda SDH pověřený řízením Convivia 2016

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás