Zveme na "Vrčeňské barokní posvícení" dne 13. srpna 2016

Publikováno
4. 8. 2016

Zveme na slavnostní otevření "Stezky svatého Vojtěcha", které proběhne dne 13. srpna 2016 ve 14:00 v obci Vrčeň. Obec Vrčeň se touto akcí hlásí k odkazu svého světce, který v našich očích svou poutí krajem pod Zelenou Horou  symbolicky propojuje plzeňskou i českobudějovickou diecézi. 

VRČEŇSKÉ BAROKNÍ POSVÍCENÍ

Eva Urbanová, divadelní a šermířská vystoupení, naučná stezka a přednáška o památkách na Nepomucku. To je posvícení ve Vrčeni.

Vrčen se znovu zapojí do kulturního programu, který podporuje akce spojené s propagací barokních míst a památek v Plzeňském kraji. „V minulých letech jsme uspořádali divadelní představení, která připomněla legendy o svatém Vojtěchovi“, říká organizátor akce Miroslav Anton. „Letos jsme program rozšířili do dvou dnů. A hlavně přesunuli na termín, při kterém se ve Vrčeni koná posvícení“. Srpnové posvícení sice souvisí se svátkem sv. Vavřince, ale celá akce opět připomene vojtěšské tradice a souvislost s barokním obdobím. Kult svatého Vojtěcha totiž souvisí právě s barokem. Ve Vrčeni připomínají baroko tři sochy světců a barokní kaple v lese Chlumci. „Myslím, že zvýšení zájmu o naši obec přinese hlavně nová naučná „Stezka svatého Vojtěcha“, vysvětluje Miroslav Anton. „Otevřeme ji slavnostně v sobotu. Zájemci se po ní mohou projít ke kapli sv. Vojtěcha v Chlumci. A tam je čeká opravdová lahůdka. Sopranistka Eva Urbanová, která ve Vrčeni bydlí, se rozhodla program podpořit a na prostranství u kaple předvede kousek svého umění“. Vrčeňské posvícení podpoří i Klub českých turistů v Nepomuku, který pro své členy chystá pochod po naučné stezce.  Pro turisty připravili Vrčeňáci zbrusu nové turistické vizitky, které podporují sběratelskou vášeň.

sobota 13.8.

14:00                     Vrch Vyšehrad nad Vrčení. Slavnostní otevření a procházka po naučné „Stezce svatého Vojtěcha“ (cca 2 km). Cíl: Kaple sv. Vojtěcha.

15:30                     Kaple sv. Vojtěcha v lese Chlumci. Soubor "Tre Insegnanti" (barokní hudba a tance). Minirecitál sopranistky Evy Urbanové. Na místě zajištěno občerstvení.

20:00                    Prostranství u hostince Na faře. Divadelní představení „Kterak Stív k ouhoně přišel“. Účinkuje šermířsko-divadelní sdružení Harcíři z Rokycan.

neděle 14.8.

14:00                     Kostel sv. Vavřince. Náš domov pod Zelenou Horou. Poutavé vyprávění akademického malíře a restaurátora Jaroslava Šindeláře o historii, tradici, památkách, sv. Vojtěchovi a našich předcích na jižním Plzeňsku.

18:00                     Prostranství u penzionu sv. Vojtěcha. Volný spolek šermířů, herců a komediantů BALTEUS. Scénky a šerm z období baroka.

Miroslav Anton

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás