Leden ve znamení Tříkrálové sbírky

Publikováno
29. 12. 2016

V celé republice proběhne v době od 1. do 15. ledna 2017 tradiční Tříkrálová sbírka. Účelem sbírky není jen shromáždění prostředků na předem vybrané projekty pomoci doma i v zahraničí. Především je kladen důraz na osobní kontakt s lidmi, které koledníci doma navštíví a popřejí Boží požehnání. Mnozí občané se tak možná poprvé setkají prací Charity a dozví se o službách, které nabízí.

Zahájení sbírky a doprovodný program v diecézi

Plzeň: Přijetí koledníků představiteli města se uskuteční v mázhauzu radnice 2. ledna v 16 hodin.  Slavnostní atmosféru doplní schola od kostela Panny Marie Nanebevzaté. Pokud to počasí dovolí, tak i letos plzeňské krále a královny povezou přes náměstí „pivovarští koně“ do katedrály, kde začne v 16.45 hodin dramatické ztvárnění Tříkrálového příběhu v podání osvědčeného souboru ze Starého Plzence. Poté bude následovat požehnání biskupa plzeňského Mons. Tomáše Holuba v katedrále. 7. ledna odpoledne poputují Tři králové s průvodem ke kostelu „U Ježíška“. Domov pro seniory sv. Jiří zve všechny sympatizanty na Živý Betlém, který předvedou Rolničky – soubor ze 14. základní školy v Doubravce. Živý Betlém uvidí zájemci 11. ledna ve 14 hod. 6. ledna bude v Plzni opět jezdit Tříkrálová tramvaj. Organizátoři zvou všechny zájemce, aby se přišli spolu s koledníky svézt a strávit příjemné chvíle v historickém vozu. Doprava je zdarma. K dobré náladě přispějí hudebníci a sbory včetně emeritního biskupa plzeňského Františka Radkovského, který potěší hrou na kytaru i slovem. 10. ledna v 19:00 proběhne benefiční divadelní představení v divadle Dialog. Inscenaci Tři ženy navíc hraje soubor Chlupatej kaktus. 11. ledna v obchodním domě Plaza v 15:00 vystoupí Sbor Církevního gymnázia Plzeň. 12. ledna od 20:00 se koná závěrečný  Tříkrálový koncert v Anděl music baru. Představí se Annešanté a Trio P.E.S.

Stříbro: Tříkrálová sbírka bude zahájena oficiálně 6. ledna v 12:30 na radnici ve Stříbře.  Koledníci ale koledují už od 2. ledna.

Klatovy: Zahájení 4. ledna od 15:00 hodin na náměstí Míru (schody jezuitského kostela). Vystoupí dětský pěvecký sbor Berušky. Účast přislíbil i plzeňský biskup Mons. Tomáš Holub. Děti se budou moci svézt v kočáru taženém koňmi kolem náměstí. V dalších obcích na Klatovsku se koleduje podle možností – nejvíce o víkendu 7. a 8. ledna často s požehnáním místního duchovního.

6. ledna v 19:00 se koná Tříkrálový koncert v jezuitském kostele sv. Ignáce. Mše Jacoba de Haana pro dechový orchestr a smíšený pěvecký sbor Šumavan pod vedením sbormistra J. Pletichy. Zapojen bude i dětský pěvecký sbor Sedmikrásky.

25. ledna v 15:00 budou vyhlášeny výsledky v kapli Domova pokojného stáří Naší Paní. Současně proběhne vernisáž obrazů dětí z Domova dětí a mládeže.

Domažlice: 7. ledna od 13:00 zahájení na náměstí před radnicí, poté v kostele tradiční Vánoční příběh.

Rokycany: Zahájení 2. ledna. 6. ledna v 17:00 Koncert Tříkrálový v kostele sv. Mikuláše ve Zbiroze.

Ostrov:  Zahájení v kostele sv. Michaela a Panny Marie Věrné 3. ledna v 15:30 hodin. Sraz koledníků i vedoucích skupinek již v 15:00 hodin na faře u kostela.

Karlovy Vary: Slavnostní zahájení sbírky proběhne v úterý 3. ledna. V 10:00 hodin vyjde průvod královské družiny s koledníky od budovy magistrátu k hlavní poště. V 10:15 následuje slavnostní zahájení, vystoupení pěveckého sboru a požehnání koledníkům.

Vybrané záměry využití Tříkrálové sbírky

Plzeň: Podpora Domova pro matky s dětmi v tísni a Domova sv. Aloise pro osoby trpící demencí.

Stříbro: Provoz Domova pro seniory a pomoc sociálně slabým žákům ze Základní školy v Mánesově ulici.

Rokycany: Provoz Domova pro seniory sv. Pavla a noclehárna Byt sv. Lukáše.

Klatovy: Podpora Domova pokojného stáří, Domova pro matky s dětmi v tísni, Charitní pečovatelské služby, Charitní ošetřovatelská služby a Osobní asistence.

Domažlice: Podpora sociálně terapeutických dílen v Domažlicích a Meclově a terénní, ambulantní a pobytové formy sociální rehabilitace.

Ostrov: Navýšení kapacity Domova pokojného stáří v Ostrově o dalších 18 lůžek.

Karlovy Vary: Vybudování terapeutické zahrady pro osoby trpící demencí.

(Autor: Miroslav Anton, Diecézní charita Plzeň)

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás