Na biskupství odstartoval adventní kurz pro žáky základních škol

Publikováno
13. 12. 2016

Minulý týden odstartoval v prostorách biskupství nový zábavně vzdělávací cyklus pro děti plzeňských základních škol 1. a 2. stupně, který se zaměřuje na téma adventu a Vánoc. Projekt vymyslela a celý zrealizovala s. Benedikta, SCSC, čerstvá posila katechetické sekce plzeňského biskupství.

S. Benediktu motivovala především touha oslovit co nejvíce dětí a přimět je k zamyšlení se nad důležitými tématy, která souvisejí s životem každého člověka. „Velké svátky, jako jsou Vánoce a Velikonoce, slaví různým způsobem snad všichni lidé, i ti, co třeba už ani nevědí nic o původu těchto oslav. A kdo jiný by o těchto věcech měl mluvit, když ne zástupci církve! Napadlo mě také, že děti se na Vánoce připravují nacvičováním koled, vánočními besídkami pro rodiče, vystupováním před veřejností… To všechno jsou věci, kdy ony něco dávají druhým. Naše nabídka směřuje k nim, k dětem, aby i ony v těchto dnech něco dostaly,“ vysvětluje důvody vzniku adventních kurzů s. Benedikta.

Zájem ze strany pedagogů je značný. Mnoho z nich by dětem ve třídách povídalo o nastávajících svátcích pouze v tradičních definicích, proto jich mnoho nabídku řádové sestry, která ví, o čem mluví, s vděkem přijalo. Přihlásilo se 7 škol, z nich cca 34 tříd, dohromady 720 dětí, které se na kurzu postupně až do Vánoc vystřídají.

Když se žáci v učebnách biskupství usadí, s. Benedikta spustí své povídání. Doptáváním se na konkrétní otázky zapojuje děti do akce a poutá jejich pozornost připravenou video prezentací a obrázkovým materiálem. Na závěr pak dostanou jednoduchý testík, který už pro ně není těžké vyplnit. „Děti se dozví něco nového, je to momentálně aktuální, a dozví se to ne od rodičů nebo od učitelů, ale od řeholní sestry, což je samo o sobě pro ně něco možná exotického. Vnímám to tak, že prostřednictvím setkání se mnou, se setkají s církví v tom lepším světle, než jim často jejich okolí předkládá,“ doplňuje s. Benedikta.

Mám z těchto setkání velmi pěkný pocit. Prezentace se dětem i učitelům líbí. Skoro se mi zdá, že spíše učitelé mají trochu strach, jak budou děti reagovat. Myslím, že se mi přirozeným způsobem podařilo navázat s dětmi přátelský kontakt a tím vyvolat příjemnou atmosféru pro obě strany. Když dělám něco, o čem jsem přesvědčená, že je to v Boží režii, pak mám takový vnitřní klid a jistotu, že se vše povede. A možná se nám trochu i tímto počinem podaří přispět ke zmenšení případného napětí v naší společnosti vůči církvi,“ uzavírá s. Benedikta.

Soubory ke stažení

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás