Plzeň nabízí mše pro cizince

Publikováno
17. 2. 2017

Cizojazyčné mše mají v Plzni dlouholetou tradici. Nejčastěji vznikly z podnětu těch, kteří se rozhodli přestěhovat do České republiky nebo zde žít delší dobu. Takovouto typickou skupinou jsou například zahraniční studenti medicíny z Lékařské fakulty UK v Plzni, kteří tráví všechny roky studia v Česku. Turisté se většinou cíleně účastní bohoslužeb v českém jazyce, kterou vnímají jako součást poznávání místní tradice; kdo tu ale žije déle, touží se na mších podílet alespoň jednou za čas aktivněji, nechat na sebe působit slovo z homilie, ale také zažívat farní společenství, které se přirozeně při slavení společné liturgie tvoří.

Takovým místem sdružování, kde se mohou lidé z jiných zemí navzájem vidět a povzbudit ve víře, se stal kostel Nanebevzetí Panny Marie v centru Plzně. Zde se konají mše svaté v anglickém, polském a vietnamském jazyce. Slovenské centrum s pravidelnými liturgiemi ve slovenském jazyce působí při borské farnosti v kostele sv. Jana Nepomuckého.

Není ovšem ani výjimkou, že se na cizojazyčných mší ukáží i čeští návštěvníci. Někdy ze zvědavosti, někdy s cílem zvyknout si na to, jak taková liturgie vypadá, než naopak oni vyrazí na pobyt do ciziny.

Mše svaté v anglickém jazyce se konají každou sobotu večer ve 20 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie (Františkánská ul.), s výjimkou období Vánoc a letních prázdnin. Více informací u P. Vojtěcha Soudského OP.

Mše svaté ve slovenském jazyce se konají každou neděli v 11 hodin v kostele sv. Jana Nepomuckého na Borech (Chodské náměstí). Více informací u P. Miroslava Martiše.

Mše svaté v polském jazyce se konají jednou za 14 dnů (každý lichý týden) v kostele Nanebevzetí Panny Marie v neděli od 15 hodin. Více informací u P. Krzysztofa Dedka.

Mše svaté ve vietnamském jazyce se konají každou neděli od 10 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Máte-li ve svém okolí někoho, kdo by tyto služby uvítal, neváhejte mu předat potřebné informace.

(Úvodní ilustrační obrázek: Saint Francis Academy/CC BY-NC)

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás