Milovníci varhanní hudby se opět dočkají

Publikováno
29. 3. 2017

I tento rok připravuje obecně prospěšná společnost Ars Christiana ve spolupráci s Biskupstvím plzeňským Plzeňský varhanní festival, tentokrát jubilejní 10. ročník. Posluchači se opět mohou těšit na varhanní koncerty i výstavu o varhanách.

Jubilejní desátý ročník Plzeňského varhanního festivalu nemůže otevřít nikdo jiný než profesor varhanní hry pražské Akademie múzických umění Jaroslav Tůma. Stane se tak 24. dubna v 19.00 v katedrále sv. Bartoloměje. Druhým interpretem bude Plzeňanům dobře známý interpret Miroslav Pšenička – emeritní regenschori katedrály sv. Bartoloměje. Koncert se uskuteční 8. května v 19 hodin na závěr Oslav osvobození. Dále se 22. května představí Markéta Schley-Reindlová – plzeňská rodačka, absolventka Hochschule für Kirchenmusik v německém Heidelbergu, která momentálně působí jako varhanice Bamberku (SRN). Desátý ročník Plzeňského varhanního festivalu uzavře 5. června další naše přední varhanice Irena Chřibková za doprovodu sopranistky Jany Sibery.

Plzeňský varhanní festival je ojedinělým a originálním projektem. Je atraktivní nejen tím, že jeho umělecká úroveň je na mimořádné úrovni a jsou vybíráni zásadně zkušení a renomovaní interpreti varhanní hudby, ale i tím, že přináší komplexní programový celek. Varhanní koncerty jsou doplněny mluveným slovem. Další složkou je i výstava o varhanách.

Plzeňský varhanní festival 2017 navazuje na devět předcházejících úspěšných ročníků, které se konaly za podpory města Plzně a posluchači i hudební kritici je přijali s nadšením, návštěvníci těchto akcí požadovali pokračování v dalších letech. Obecně zájem o koncerty varhanní a duchovní hudby v Plzni stále roste.

Pořadatelem je Biskupství plzeňské a obecně prospěšná společnost Ars christiana o. p. s., která má za cíl vzdělávání v oblasti kultury spojené s křesťanstvím, péče o uchování kulturních statků včetně poskytování pomoci nebo spolupráce při péči o památky vzniklé ve spojitosti s křesťanstvím (v návaznosti na předchozí činnost Sdružení přátel varhan). Pořádání koncertů a přednášek (Plzeňský varhanní festival, Adventní půlhodinky, hudební nešpory…), benefičních koncertů na podporu generální opravy varhan u Františkánů, výuku a vedení gregoriánského chorálu.

Podrobnosti k jednotlivým koncertům budeme zveřejňovat postupně.

Autor: Petr Blažek

www.plzenskyvarhannifestival.cz

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás