Mladým lidem v diecézi pomáhá nová psychologická poradna

Publikováno
13. 3. 2017

Od nového roku začala na Diecézním centru mládeže v Plzni, jako zatím jediném v České republice, fungovat psychologická poradna pro mládež. K dispozici je zde psycholožka Mgr. Anežka Fialková, jako duchovní doprovázející pak kněz Pavel Fořt, spirituál mládeže v diecézi.

Propojením svých zkušeností mohou mladým lidem nabídnout mnohem komplexnější a třeba i dlouhodobější pomoc. Jak se oba shodují, právě psychospirituální vhled do toho, co člověk prožívá, může odkrýt mnohem hlubší a často skryté příčiny krizí, které jednostranný pohled nemusí postihnout.

Poradna je určena dětem přibližně od 12 let až po dospívající a mladé dospělé, kteří se v životě ještě necítí usazeni. Lze přijít s čímkoliv, co zrovna řeší. To mohou být problémy doma, v rodině, v partnerském vztahu, potíže ve škole, fungování mezi spolužáky, nebo třeba jen touha se s někým sdílet, popovídat si o životě, získat pomoc při nasměrování, lépe poznat sám sebe… Poradna nabízí možnost pohledu a rady od nestranné a kompetentní osoby, třeba i k věcem, se kterými se mladý člověk bojí nebo nechce svěřit svým blízkým.

Více k samotné činnosti poradny a jejímu přístupu k lidem prozradila A. Fialková:

Jak se liší křesťanská poradna od těch běžných?

Člověk, který k nám přijde, může předpokládat náš křesťanský pohled na svět. Pro někoho to může být uvolňující, někomu to může být úplně jedno. Psychologická práce se neliší ve vztahu katolík – katolík nebo katolík – ateista. Samozřejmě přijímáme všechny lidi s jakýmkoliv vyznáním, ale zároveň očekáváme, že duchovní témata budou na programu dne, nelze se jim vyhnout, přeci jen se pohybujeme na specifické půdě.

Jak vnímáte propojení psychologie a duchovna? Jde vůbec mezi těmito dvěma dimenzemi vymezit hranici?

Člověk je „3D“ bytost – tvoří ho tělo (soma), duše (psyché) a duch (spiritus). Pokud něco v tomto trojúhelníku chybí, logicky ostatní 2 dimenze padají, nebo se drží jen tak tak a člověk je v životě jakýsi nekompletní. Nikdo mě nepřesvědčí o tom, že člověk může být plně šťastný a naplněný pouze se dvěma z těchto dimenzí. A pokud to tvrdí, ptám se, zda je k sobě plně upřímný. Já osobně vnímám propojení těla, duše a ducha podobně jako tajemství Boží Trojjedinosti. Víme, že tyto tři osoby jsou vlastně jedna a pořádně nechápeme, jak je to možné. Stejně tak člověk je tvořen třemi odlišnými komponenty, které se přitom natolik prolínají, že je někdy těžké stanovit hranici mezi nimi. Například psychosomatika je v současnosti velkým tématem, lidé si uvědomují, že psyché ovlivňuje naše zdraví možná víc, než si mysleli, a já si kladu otázku, proč by nemohl existovat psycho-soma-spirituální přístup? Pro mě jako věřícího nelze oddělit Boha od tělesného nebo duševního prožívání.

Proč je někdy důležité zvolit návštěvu psychologa místo zpovědníka?

Vzpomněla jsem si na jednu z mých brněnských zpovědí, při které mi jeden milý a citlivý kněz doporučil návštěvu psychologa. A ještě dodal, abych se nebála, že se za to nemusím stydět. Když jsem mu řekla „Ehm, no…já jsem psycholog“, dostala jsem ho mírně do rozpaků, ale pak jsme se tomu oba zasmáli. Zpětně si vážím jeho schopnosti rozlišit, co je v jeho kompetenci a co už není, to se mi u zpovědi stalo pouze jednou. Je dobré se na některé věci podívat z jiného hlediska než duchovního a není to špatně, naopak. Kněz vás může upozornit, že tohle je/není hřích a psycholog vám může pomoci s tím něco udělat. Proč stále a stále bojujete se stejným hříchem? Když se na to podíváte z psychologického hlediska, otevře se téma různých zranění, komplexů, nejistot, které nás provázejí od dětství a velmi pomáhá si je uvědomit a pojmenovat. Sama jsem zažila několikrát velkou úlevu, když jsem si dokázala odpovědět na otázku, proč stále hřeším zrovna takhle. Jak jinak chcete bojovat s hříchem, než ho v prvé řadě pochopit? Tím mu seberete velkou sílu a nadvládu. A pak je tu kněz jako prostředník Boha, svátost smíření, odpuštění a milost. Dokonalá kombinace.

Konzultace probíhají dle individuální domluvy v prostorách DCM (Františkánská 11, Plzeň), v malé útulné místnosti. K dispozici je čaj, kapesník, ticho a soukromí. Klasická konzultace trvá 50 minut. Zájemci se mohou objednat na mailu dcmporadna@gmail.com nebo osobně na DCM.

Mgr. Anežka Fialková vystudovala psychologii na Filozofické fakultě v Brně. Pochází z litoměřické diecéze, ale v současnosti pracuje v Plzni ve Středisku výchovné péče. V budoucnu by v diecézi chtěla organizovat psychologické workshopy či pořádat víkendové psychologicko-formační výjezdy.

(Převzato z Katolického týdeníku)

Soubory ke stažení

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás