Začíná postní doba

Publikováno
1. 3. 2017

Popeleční středou začíná čtyřicetidenní postní období před Velikonocemi, čas určený pro uspořádání našich životů, očištění od špatných návyků, závislostí a nezdravých pout. Je to výzva k obrácení a k nejdůvěrnějšímu přimknutí se k Bohu. Vybízí k vystoupení ze zajetých kolejí a pohledu na náš život z jiného úhlu. Učí nás lépe poznávat sebe samé i lidi kolem nás. Nabízí šanci šanci začít znovu. 

Tradičními prostředky, které křesťany v tomto období již po staletí vedou a formují, jsou modlitba, půst a almužna.

"Půst je tady: pojďme odepřít si něco z našich radostí a trénovat tak odolávat zlu, i když se maskuje přitažlivostí. Moje volba: ne alkohol." Napsal biskup Tomáš na svůj twitterový účet.

https://twitter.com/TomasHolubPB/status/836605876966404096

V rámci almužny - neboli činění dobrodiní ve prospěch těch, kdo jsou na tom hůře než my - budou v plzeňské diecézi rozdány klasické papírové kasičky, do nichž si bude moci každý věřící či celá rodina během postní doby střádat ze svého postního odříkání finanční prostředky, které pak budou darovány potřebným. Vybrané peníze však tentokrát nebude přerozdělovat Charita, ale na přání otce biskupa bude rozhodnutí o tom, kam peníze poputují, náležet jednotlivým farním radám pod vedením místního duchovního správce. Samotné farní společenství tak posoudí, kdo v jejich blízkosti potřebuje nejvíce pomoct.

"Naléhavě bych Vás chtěl poprosit, abyste ve svých farnostech vzali vážně příležitost spojenou s postními kasičkami. Hned ale také dodávám: nejde mi přitom vůbec o dublování tak úspěšné Tříkrálové sbírky! Leží mi na srdci naše ochota něco si odřeknout v postním období a získané peníze využít zcela konkrétně pro podporu někoho potřebného v našich farnostech. Žádné odevzdávání peněz na dobročinné účty, ale možnost zcela prakticky spojit své křesťanství s pomocí někomu, koho Vaše farnost i Vy sami znáte. Objevit či rozvinout tuto nedílnou součást života z víry ve své blízkosti," vzkazuje biskup Tomáš do farností.

V Plzni bude postní doba zahájena společnou mší svatou s udělováním popelce od 18 hodin v katedrále sv. Bartoloměje, kterou bude celebrovat otec biskup Tomáš Holub.

Časy postních mší svatých v jednotlivých farnostech naleznete na jejich webových stránkách, případně ve VYHLEDÁVÁNÍ BOHOSLUŽEB.

Foto: Jiří Strašek

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás