Na co se můžeme těšit při Noci kostelů 2017?

Publikováno
30. 5. 2017

Již přes sto kostelů, kaplí a modliteben z celé plzeňské diecéze přislíbilo účast na letošní Noci kostelů, celorepublikové akci, která se bude konat v pátek 9. června.

Jejím cílem je otevřít brány kostelů a dalších církevních objektů lidem, kteří se sem třeba běžně neodváží vstoupit, a představit jim církev nevtíravým a přitažlivým způsobem. Proto jsou už nyní přípravy na letošní Noc kostelů v plném proudu, na daných místech se organizují skupiny dobrovolníků a chystají co možná nejatraktivnější programy pro všechny noční návštěvníky, dospělé i děti. Komentované prohlídky, přednášky, koncerty, výstavy, hry, divadelní představení, tance, rozhovory, tiché meditace a mnoho dalšího nabídne Noc kostelů 2017 i v plzeňské diecézi.

Největší výběr budou mít návštěvníci z Plzně a jejího okolí. V katedrále sv. Bartoloměje se lze například těšit na přednáškový blok architekta Jana Soukupa o opravách, které zde proběhly za posledních 150 let, popíše ale také změny, které přinese velká rekonstrukce plánovaná na následující tři roky. Mimo jiné zde vystoupí i taneční škola Dance&Drama School.

Novinkou bude možnost svézt se v průběhu celého večera historickým trolejbusem, který organizátoři ve spolupráci s Plzeňskými městskými dopravními podniky speciálně vyzdobí a zdarma nabídnou rozvoz cestujícím a přiblížení k místům s programem Noci kostelů. Uvnitř bude probíhat doprovodný program, jehož podoba a podrobný jízdní řád budou brzy zveřejněny.

Kromě dalších míst po celém městě nezůstanou v pozadí ani další okresy. Staňkov například začne celý program v kostele hrou pro děti, nabídne několik koncertů, ale i možnost koupit si nejrůznější šperky a jiné dárkové předměty. Naproti tomu třeba Tachovský kostel nabídne spíše prostor pro ztišení, modlitbu či meditaci. Podívat se bude možné i do kostela sv. Jiří v Lukové, dnes známějšího pod názvem „kostel duchů“, který láká návštěvníky z celého světa na instalaci unikátních sádrových soch, ztvárňující duše místních farníků. Kostely se otevřou i na Rokycansku, Klatovsku i Karlovarsku.

Všechna zajímavá místa, která se  9. června zpřístupní veřejnosti a podrobnější časové harmonogramy naleznete na oficiálních stránkách Noci kostelů www.nockostelu.cz, které jsou každý den aktualizovány.

V jednotlivých regionech bude také možné získat brožuru s přehledným programem a mapou všech zapojených míst, a to buď v lokálních informačních centrech či přímo ve farnostech.

Pokud byste se ještě rozhodli do akce svůj kostel nebo kapli zapojit, přihlaste se elektronicky přímo na webových stránkách Noci kostelů. Bližší informace podá pastorační centrum Biskupství plzeňského (slajsova@bip.cz).

Akce probíhá za podpory Plzeňského kraje a www.turisturaj.cz.

https://www.youtube.com/watch?v=3H3BQ1Gkxns&feature=youtu.be

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás