Pouť pro bezdomovce: setkání s lidmi, kteří žijí pro samotnou hodnotu života

Publikováno
30. 5. 2017

Minulý rok se skupinka dobrovolníků ze sdružení „K srdci“ (dříve „Od srdce k srdci) vydala poprvé na pouť spolu s lidmi bez domova. Pro velký zájem se dobrovolníci rozhodli tuto pouť zopakovat i letos. Uskutečnila se v sobotu 27. května.

Oproti minulému roku, kdy se pouť konala v Teplé, byla tentokrát vybrána vzdálenější destinace, a sice jihočeské mariánské poutní místo Lomec. V tomto případě byla ale vzdálenost spíše výhodou, protože jsme tak měli možnost se mezi námi poutníky více poznat.

Naše skupinka byla opravdu pestrá. Autobusové pouti se zúčastnilo téměř dvacet lidí bez domova, několik dobrovolníků a taky skupinka mládeže, která se setkává kolem komunity misionářů oblátů v Plasích. Diecézní nemocniční kaplanka Lucie Vavrušková a oblát P. Martin Sedloň OMI byli hlavními iniciátory pouti a připravili si bohatý program, do kterého se velmi spontánně zapojovali i naši přátelé bez domova.

Jízda autobusem tak byla velmi živá… modlilo se, zpívalo se, vykládaly se vtipy a někteří z poutníků sdíleli také své silné životní příběhy. V Lomci jsme slavili společně mši svatou a zdejší sestry z Kongregace Šedých sester III. řádu sv. Františka se postaraly o to, abychom nehladověli a velmi bohatě navařily. Jedna ze sester sdílela také své zkušenosti z oblasti vězeňské pastorace a nabídla tak vhled do služby těm tak trochu jinak chudým, se kterými se ale naši lidé bez domova mohli velmi dobře ztotožnit, protože o chudobě vědí všechno a znají její rozličné tváře.

Pak jsme se vypravili zpátky do Plzně a někteří z našich přátel bez domova zakončili pouť s velkým úsměvem na tváři a společnou zmrzlinou na plzeňském nádraží.

Setkání s existenční chudobou je drsné, ale tuto zkušenost bych doporučil všem, protože se tak můžeme setkat s lidmi, kteří ztratili všechno, ale přesto stále pro něco žijí, možná pro samotnou hodnotu života.

Autor: Petr Dombek, OMI

Díky všem dárcům a příznivcům, zvlášť našemu plzeňskému biskupství. Díky také nově zapsanému spolku "K srdci" - společenství, které chce dát zakusit lidskou důstojnost a Boží přijetí zvláště lidem z periférie společnosti. Pomozte nám rozdávat lidskost a naději.“ Martin Sedloň, OMI

Fotogalerii z akce naleznete ZDE.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás