V Teplé se na počest bl. Hroznaty sejdou umělci nejen z Česka

Publikováno
16. 5. 2017

18. - 21. května 2017 proběhne v premonstrátském klášteře v Teplé tvůrčí výtvarné sympozium, jehož cílem je umělecky vyjádřit odkaz blahoslaveného Hroznaty - významného muže plzeňského regionu, rytíře a velmože, zakladatele kláštera v Teplé a Chotěšově. Sympozium bude součástí letošní vzpomínky výročí 800 let od jeho smrti.

Organizátoři a všichni účastníci chtějí tímto setkáním a díly, které na něm vzniknout, přispět dle svých možností a schopností k uctění památky tohoto velkého muže, který se stal patronem plzeňské diecéze.

Zveme  zájemce a poutníky zejména na sobotu 20. května 2017, kdy nabídneme zajímavý pohled na proces tvorby výtvarných děl s vysvětlujícím komentářem,“ upozorňuje hlavní organizátor architekt Václav Šmolík. Přijet je možné v průběhu dvou tvůrčích bloků, od 9.00 do 12.00 či mezi 13.00 a 19.00.

Účastníky sympozia budou zejména studenti plzeňské ZČU, Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, se zaměřením na malbu a sochařství. K nim se připojí umělci z Unie výtvarníků Karlovarského a Plzeňského kraje a výtvarníci z Bavorska v čele s Haraldem Bäumlerem (Bayerisch-Böhmischer kulturverein Boheme in Amberg E.V.).

Naše výtvarná díla vzniklá na tomto sympoziu budou vystavena v prostorách opatské jídelny obnovené části kláštera Hroznatovy akademie po celou turistickou sezonu až do konce září 2017,“ láká arch. Šmolík.

Vernisáž vytvořených děl se bude konat v Klášteře Teplá 23. června 2017 v 16 hodin. Zde bude možné i jakékoliv výtvarné dílo zakoupit.

Domníváme se, že tento umělecký projekt bude v souladu se záměry zakladatele. Spojí nadšení více uměleckých generací, touhu po vyšším řádu v naší vykolejené době,“ těší se arch. Šmolík.

Výtvarné sympozium proběhne pod patronací Biskupství plzeňského a Kanonie premonstrátů Teplá.

Nejnovější obraz arch. Václava Šmolíka: bl. Hroznata

Soubory ke stažení

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás