Dobřanský kostel budou zdobit varhany, na něž hrál sám Bach

Publikováno
30. 6. 2017

Dnes bohužel nefunkční romantické varhany v krásné barokní skříni na kůru dobřanského kostela sv. Mikuláše volají po naplnění mimořádné příležitosti: skříň rekonstruovat a vestavět do ní nový, jedinečný nástroj mimořádného charakteru v celém evropském prostředí.

Obnovou se zabývá Nadační fond přátelé dobřanských varhan. Ten si položil za cíl postavit do původní barokní skříně takové varhany, které by se co možná nejvěrněji podobaly těm, na než hrál v durinském Výmaru sám Johann Sebastian Bach. Zde Bach mimo jiné složil značnou část své varhanní tvorby. Dnes již nezachovalé výmarské varhany, o kterých máme informace z dobové malby a popisu, měly neobvykle uspořádaný seznam rejstříků.

Postavení jim podobných varhan v Dobřanech by tak vedlo k vysoké autenticitě při interpretaci Bachova díla.

Zásluhou nadačního fondu přátel dobřanských varhan se Dobřany možná jednou stanou významným centrem barokní varhanní hudby, jak by se slušelo pro rodiště známého skladatele z období vrcholného baroka Jana Josefa Ignáce Brentnera.

Obnovu varhan v kostele sv. Mikuláše je možné v nejbližší době podpořit 4. července účastí na benefičním varhanním koncertě v Liticích, na kterém vystoupí proslulý virtuóz Lorenzo Ghielmi. Případně je možné věnovat fondu přátel dobřanských varhan finanční dar (č. ú.: 279515107/0300.

Více informací naleznete na stránkách přátel dobřanských varhan: www.dobranskevarhany.cz nebo na Facebooku.

Autor článku: Otakar Duchek

Soubory ke stažení

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás