Noc kostelů v plzeňské diecézi otevře na 130 kostelů a kaplí

Publikováno
6. 6. 2017

Zatím na 130 kostelů, chrámů, klášterů a modliteben se již tento pátek 9. června otevře v plzeňské diecézi na tradiční akci Noc kostelů. V celé ČR nabídne program nebo netradiční podvečerní a večerní prohlídky na 1500 míst. Kromě katolických kostelů se do akce zapojí i pravoslavní, metodisté, adventisté sedmého dne, evangelíci, protestanti, husitská církev a další.

V některých kostelech bude kulturní program, jinde bude nabídnuta možnost tiché meditace či prohlídky běžně nedostupných architektonických skvostů. Jednotlivé kostely připravily výstupy na věž, komentované prohlídky, ukázky varhan nebo nahlédnutí do skříně s kněžskými rouchy v sakristii.

V Plzni bude ve spolupráci s dopravními podniky zdarma rozvážet návštěvníky Noci kostelů historický trolejbus (jízdní řád ZDE). V něm se lidé dozvědí víc o programech po celém městě a zazpívají si s emeritním biskupem Františkem Radkovským, který zde bude hrát na kytaru. Mohou získat také speciální poutnické razítko. Dopravu v Plzni posílí rovněž kyvadlová doprava. Biskup Tomáš Holub navštíví několik programů mimo Plzeň.

K nejvíce navštěvovaným místům patří tradičně katedrála sv. Bartoloměje v Plzni. Letos nabídne mimo jiné přednášku architekta Jana Soukupa o minulých i budoucích opravách katedrály. Chrám totiž v nejbližší době čeká velká rekonstrukce za víc než 100 milionů korun. Kostelík U Ježíška v Plzni pozve návštěvníky do krypty, nabídne například gospelový koncert, přednášku o kostele a vystaví vzácnou monstranci rodiny Pernerů.

V Lukové na Plzeňsku, v kostele sv. Jiří, který proslul sochami duchů věřících, bude komentovaná prohlídka, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plasích připraví ochutnávku mešních vín, vejprnický kostel sv. Vojtěcha dětské divadelní představení. Klášterní kostel Zvěstování Páně v Teplé na Karlovarsku nabídne přednášku o patronovi diecéze blahoslaveném Hroznatovi.

Všechny zapojené kostely a kaple v Plzeňském kraji naleznete zde: https://www.nockostelu.cz/index.php?pg=kostely&RokNK=2017,

a v Karlovarském kraji zde: https://www.nockostelu.cz/index.php?pg=kostely&RokNK=2017.

Myšlenka otevřít kostely v noci vznikla ve Vídni v roce 2005. V ČR se akce konala poprvé v roce 2009. V plzeňské diecézi se v posledních letech otevřelo vždy zhruba 140 kostelů, do kterých za noc přišlo ke 30.000 lidí. V celé ČR se loni do akce zapojilo přes 1400 kostelů a modliteben, kam přišlo na půl milionu lidí.

Foto: Pavel Adámek

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás