Santiniho Mariánskou Týnici obsadily děti v barevných čepicích

Publikováno
2. 6. 2017

Děti z pěti základních škol Plzeňského kraje se včera zúčastnily slavnostní vernisáže výstavy Krajinou barokního Plzeňska, kterou jako první ze tří organizuje v rámci mezinárodního výtvarně-architektonického projektu Hraví stavitelé chrámů spolek Hravý architekt. Záštitu nad akcí převzal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard a plzeňská diecéze, k dětem tak promluvil i plzeňský biskup Mons. Tomáš Holub.

Hraví architekti z Bělé nad Radbuzou, Dobřan, Chotěšova, Plas a Tachova zamířili na Mezinárodní den dětí na vernisáž svých obrázků, které kreslili v rámci projektu Hraví stavitelé chrámů, a to do Mariánské Týnice. Tamější poutní areál je místo, z něhož na každém kroku dýchá baroko a Santiniho mystika. Skoro by se zdálo, že přítomnosti dětského smíchu tu bude nežádoucí, ale opak je pravdou. „Každé z více než sto dvaceti dětí, které se projektu účastnily, dostalo barevnou čepici s logem Hravého architekta, a tak bylo v budově bývalého proboštství i v jeho zahradách opravdu veselo a barevno. Řekla bych ale, že jsme si to užili všichni, nejenom děti,“ popisuje akci Sylvia Hanáková, ředitelka spolku Hravý architekt.

Na malé umělce si našel čas i plzeňský biskup Mons. Tomáš Holub, jenž svou zahajovací řeč pojal jako rozhovor, a dozvěděl se tak, že děti kreslily především památky ve svém okolí, na které se byly nejprve podívat a teprve potom je v rámci hodin výtvarné výchovy kreslily. Šest nejlepších obrázků z každé třídy se objevilo na výstavě. Jejich výběr byl na dětech.

Spokojený s průběhem akce byl i doc. Václav Podestát, kurátor Muzea a galerie severního Plzeňska, kde se výstava koná. „Děti si s muzejními průvodci prošly jednotlivé expozice, prohlédly si kostel i klášterní ambit. Myslím, že v našich zahradách už dlouho nebylo tolik barevných hlaviček jako 1. června při slavnostní vernisáži. Ačkoli v kostele si čepice všichni sundali,“ dodává s úsměvem Václav Podestát.

Do projektu bylo v Plzeňském kraji přihlášeno šest základních škol, obrázky jejich žáků je možné si v ambitu kláštera v Mariánské Týnici prohlédnout až do 30. června. „Už pátý rok se nám ukazuje, že podobné projekty mají smysl. Tyto dětské práce poputují v rámci letošního ročníku ještě na výstavy do Paříže a do Prahy, kde se potkají s dalšími dětskými pracemi s barokní tematikou, tentokrát ovšem z celého světa,“ uzavírá Petr Ivanov, předseda spolku Hravý architekt.

Fotogalerii za akci si můžete prohlédnout ZDE.

 Kontakt

Sylvia Hanáková,

ředitelka spolku Hravý architekt

tel. +420 725 932 162

e-mail: hanakova@hravyarchitekt.cz

www.hravyarchitekt.cz

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás