Biskup Tomáš slaví 50!

Publikováno
14. 8. 2017

16. srpna 2017 oslaví plzeňský biskup Mons. Tomáš Holub jubilejní 50. narozeniny. Blahopřejeme, vyprošujeme moudrost, sílu a odvahu do biskupské služby a mnoho radostí prožitých společně s celou diecézí. Otec biskup k této příležitosti všechny srdečně zve 24. srpna od 16.30 do katedrály sv. Bartoloměje na poutní mši svatou spojenou s poděkováním za dar života.

A jak se ve svém věku otec biskup cítí?

Často se říká, že stárnutí není o tom, kdy se člověk narodil, ale mnohem víc o tom, jak se cítí. Otče biskupe, jak se v současnosti cítíte vy?

Cítím se skvěle. Být biskupem je něco, co naplňuje všechny mé dosavadní služby v církvi. Je to jak služba pastorační, tak liturgická, ale i manažerská, s přesahem do společnosti. To mě velmi motivuje, a tak i posiluje. Díky Bohu mám na to vše zatím dostatek energie.  

Jak hodnotíte svých uplynulých 50 let? Lze je shrnout do nějakého výstižného hesla?

Myslím, že heslo, které shrnuje můj dosavadní život, zní: Hospodin umí překvapit. Jestliže bych měl říct jedno slovo, tak je to vděčnost. Jsem opravdu vděčný za cestu, kterou mě Hospodin vedl a vede.

Odpovídá Váš současný stav alespoň přibližným představám, které jste měl v minulosti o tom, jak bude Váš život v 50 letech vypadat?

V životě bych si nic takového nenaplánoval. Například mě nikdy nenapadlo, že svůj domov najdu v západních Čechách, a stalo se to. Tak jsme zvědavý, co bude dál.

Jak plánujete narozeniny oslavit?

Loni jsem zažil velkou a musím říci nádhernou oslavu při svém biskupském svěcení v Plzni. Ale tím, co s touto oslavou bylo spojeno, byla tak nesmírná koncentrace přátel, že jsem měl na každého jen pár minut či vteřin. Proto jsem se rozhodl oslavit letos své narozeniny v malých skupinách, s lidmi, které mám rád a které, jak věřím, mají rádi i mne, abych měl větší možnost se s nimi setkat, lidsky jim být nablízku a oni mně. Jedno z těch setkání patří také diecézi a věřícím a jsem rád, že je to možné spojit s poutí ke sv. Bartoloměji 24. srpna. 

Co byste si sám sobě k letošním narozeninám popřál?

Přál bych si, aby moje zakotvenost v Hospodinu byla spojena s radostí z toho, že On je v mém životě tím, kdo rozšiřuje obzory.

Soubory ke stažení

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás