Plzeňské církevní gymnázium zahájilo školní rok v dominikánském kostele

Publikováno
5. 9. 2017

Více než 500 studentů, z toho 60 nových, zahájilo dnes v kostele dominikánů s učiteli nový školní rok Církevního gymnázia Plzeň. Škola, o kterou je dlouhodobě velký zájem, byla založena před 25 lety, řekl ČTK ředitel Daniel Petříček.

Studenti a učitelé se scházejí v kostele na začátek a konec školního roku, Vánoce a na předávání maturitních vysvědčení. „Vztahy mezi pedagogy a žáky jsou velice těsné a nadstandardní a nám se díky tomu daří být se žáky v kontaktu i po maturitě,“ uvedl Petříček. V současné době už první maturanti hlásí do školy své děti, stejně jako všichni učitelé gymnázia. „A řada absolventů se k nám vrátila jako pedagogové,“ dodal ředitel.

Škola se příliš neliší od běžné společnosti - praktikujících věřících je podle Petříčka kolem 15 procent. „Jednou ze základních hodnot gymnázia je svoboda. U věřících dětí navazujeme na to, co do nich vložily rodiny a farnosti. Ostatní seznamujeme, informujeme a v otevřenosti a svobodě nabízíme. Ale je opravdu na jejich rozhodnutí, zda se o víru začnou zajímat hlouběji,“ řekl ředitel. Všichni absolvují předmět religionistika, který doplňuje historii, literaturu a geografii. Věřící mohou chodit na nepovinný předmět náboženství se školním kaplanem.

Všichni stále vnímáme jako malý zázrak, že se podařilo školu založit. To se projevuje hlavně v atmosféře, kdy je pro nás každý žák a zaměstnanec originálem, jednotlivcem, osobností, které je třeba dát prostor. A to přátelské klima je asi věcí, která nás nejvíc odlišuje od ostatních středních škol v regionu,“ uvedl ředitel.

Letos se podle něj hlásilo zhruba 260 žáků do dvou tříd osmiletého cyklu. Škola se 40 učiteli má 515 žáků, kapacita je zaplněna. Zvažuje nabízet čtyřletou nebo šestiletou třídu, ale už by se jí do budovy nevešla; je proto možné, že přistoupí k investicím do půdní vestavby. "Pak je to také otázka stanoviska kraje, který preferuje spíše odborné vzdělávání, tedy učňovské vzdělávání a průmyslovky," uvedl. Dále záleží na verdiktu ministerstva školství o financování.

Jde o jediné gymnázium v kraji, které spadá pod plzeňské biskupství. Dostává stoprocentní normativ na provoz a mzdy, s rozvojem a investicemi do budovy pomáhá zřizovatel. Škola díky biskupství investovala za 25 let kolem 50 milionů Kč, hlavně do budovy, kterou převzala po Západočeské univerzitě. „Bylo nutné řešit téměř všechno. Střechu, topení, fasádu, interiéry, odpady, toalety,“ uvedl ředitel. Budovu vlastní město a škola ji má v dlouhodobé výpůjčce. V minulosti se jí podařilo vybavit třídy, hodně díky grantům EU. „Teď jsme v programu IROP uspěli s projektem podpory přírodovědného a jazykového vzdělávání a příští rok budeme investovat 13 milionů korun do obnovy laboratoří biologii a chemie, obnoví se učebny zeměpisu a jazyků,“ dodal Petříček.

Převzato z: Chistnet.cz.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás